Tísňová
linka:
155
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

20.1.2019 Rok 2019 – přehled činnosti ZZS MSK


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 20. 1. 2020 16:03:01 - verze pro tisk

foto: ZZS MSK

 

Týmy Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje zasahovaly v roce 2019 celkem u 115 717 pacientů, což je o čtyři tisíce víc, nežli v roce předchozím. Trend stále intenzivnější výjezdové činnosti, s pravidelným meziročním nárůstem, pokračuje již řadu let. Jen pro srovnání – v roce 2010 bylo záchrannou službou v MSK ošetřeno 91 041 osob. Nárůst zásahů za poslední desetiletí je tedy 20%.

Sanitní speciály za den vyjížděly průměrně k 314 nemocným či zraněným. To je o jedenáct pacientů denně více, než v roce 2018 a o pětašedesát více, než v roce 2010.

Celkový počet výjezdů sanitních vozidel činil více než 128,5 tisíce, tedy 352 za čtyřiadvacet hodin.

 

 

Krajské zdravotnické operační středisko (KZOS)

Operátorky a operátoři KZOS vedli v období uplynulého roku 436 448 hovorů, tedy přibližně dvanáct set denně. Na tísňových linkách ZZS přitom proběhlo přes 191 tisíc volání. To je o třicet tisíc více, než v roce 2011, kdy krajské operační středisko v Ostravě zahájilo svou činnost. Téměř čtvrt milionu telefonátů pak vedli s operátory dalších složek IZS, vlastními výjezdovými posádkami, zdravotnickými zařízeními či jinými subjekty.

foto: ZZS MSK

 

Tělesná onemocnění

Převážná většina zásahů našich posádek se odehrává pro náhle vzniklé nebo prudce zhoršené tělesné onemocnění. Těchto pacientů ošetřili záchranáři na území Moravskoslezského kraje bezmála čtyřiasedmdesát tisíc (57 000 v roce 2010). Ve více než šesti stech případech bylo nutno tyto nemocné resuscitovat, neboť u nich došlo k selhání základních životních funkcí, dalším 1440 postižených již záchranáři nedokázali pomoci. Ve více než třech tisícovkách případů jsme byli voláni k nemocným s cévní mozkovou příhodou. S akutními koronárními obtížemi bylo ošetřeno 1383 pacientů. Mezi mnohé další důvody výjezdů k interním stavům patřily dechové obtíže, bolesti na hrudi, epileptické nebo astmatické záchvaty a jiné.

 

Úrazy

Záchranáři ošetřovali také více než 23 000 (o pět tisíc více, než v roce 2010), kteří utrpěli nějaký úraz či nehodu. Většina jich byla spíše lehkých či středně těžkých a bezprostředně neohrožovaly život postiženého. Tři stovky zraněných však byly ve vážném stavu; necelých sedm desítek osob s úrazy pak musely naše posádky resuscitovat. Lékaři záchranné služby již nemohli zachránit 136 postižených. Ti na následky svých zranění zemřeli buď ještě před příjezdem posádky, nebo záchranáři prohráli boj o jejich život v průběhu zásahu.

foto: ZZS MSK

 

Resuscitace

Záchranáři v našem kraji resuscitovali v minulém roce téměř 967 pacientů, u nichž došlo k selhání základních životních funkcí. V 45% případů byli úspěšní, podařilo se jim obnovit činnost srdce a pacienta následně předali do další péče ve zdravotnickém zařízení.

 

Onemocnění psychiatrická a sebevraždy

Záchranáři vyjížděli také k nemocným s psychickými obtížemi, kterých ošetřili bezmála pět tisíc, tedy o dvě stě více, než v předloňském roce. Jednalo se především o pacienty s depresemi, akutními psychotickými stavy, ale také například se závislostmi. V 973 případech jsme dále zasahovali u lidí, u nichž došlo k sebe poškozování nebo se pokusili o sebevraždu (o téměř 200 více, než v roce 2010). Ve vážném stavu bylo osm desítek z nich, deset těchto pacientů záchranáři oživovali a sedm desítek dalších, k nimž naše týmy přijely, si záměrně přivodilo smrt. Toto číslo ovšem není konečné, neboť k řadě dokonaných suicidií ZZS nevyjíždí.

foto: ZZS MSK

 

Výjezdy sanitních vozidel

K pacientům v Moravskoslezském kraji vyjíždělo více, než šest desítek posádek ZZS. Záchranná služba disponuje dvěma typy výjezdových skupin: s lékařem a bez lékaře. Lékařské posádky zasahují v systému rychlé lékařské pomoci (RLP) nebo rendez-vous (RV). Tyto týmy uskutečnily v roce 2019 pětadvacet tisíc výjezdů. V režimu rychlé zdravotnické pomoci (RZP) bylo minulý rok realizováno 103 533 výjezdů, což znamená ve srovnání s rokem 2018 nárůst o přibližně tři a půl tisíce (ve srovnání s rokem 2010 je to více o 39,5 tisíce výjezdů sanitních vozidel). Právě posádky rychlé zdravotnické pomoci jsou v některých místech kraje, především v Ostravě, ale i dalších městech, extrémně vytížené. Zatímco počty zásahů týmů s lékařem spíše stagnují, množství výjezdů posádek RZP trvale stoupá.

 

foto: ZZS MSK

Letecká záchranná služba

ZZS MSK disponuje kromě sanitních vozidel také vrtulníkem letecké záchranné služby. Vrtulník s volacím znakem „Kryštof 05“ má na svém kontě v minulém roce celkem 552 misí a posádky přitom strávily v akci 740 hodin. Misí do terénu přitom bylo 515.

Další vzlety uskutečnili letečtí záchranáři pro vážně nemocné či zraněné, které transportovali ze zdravotnických zařízení zpravidla na specializovaná pracoviště fakultních nemocnic. Více než stovka letů záchranářského vrtulníku proběhla v nočních hodinách.

foto: ZZS MSK

Speciální týmy

V rámci ZZS MSK pracují také skupiny pracovníků, jejíž členové pracují při událostech mimořádného rázu.

Tým pro specializované činnosti je povoláván k zásahům, jež přesahují běžné podmínky, či standard. V roce 2019 pracoval u jednačtyřiceti případů – mimo jiné u dvou desítek infekčních pacientů a devíti mimořádných událostí.

Intervenční tým poskytuje na místě zásahu ZZS první psychickou pomoc blízkým, či pozůstalým pacienta. Jeho členové jsou povoláváni na místa obtížných, náhlých a tragických událostí. Loni zasahovali ve více než stu případech a podporu poskytli 275 zasaženým s akutní stresovou reakcí. Skupina zdravotnických interventů ZZS pracovala v prosinci také u tragické střelby v ostravské Fakultní nemocnici, kde provedla přes padesát dalších intervencí u sekundárně zasažených osob.

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
First Responder systém MSK
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Ochrana osobních údajů - GDPR
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infolinka
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz
Ochrana osobních údajů