04.12.2019 Záchrana zavaleného muže na Opavsku


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 4. 12. 2019 7:35:36 - verze pro tisk

Týmy zdravotnické záchranné služby zasahovaly v úterý 3. prosince u zavaleného muže na Opavsku. Operační středisko ZZS převzalo v půl páté odpoledne informaci o zraněném v terénu, poblíž obce Hořejší Kunčice. Na pomoc neprodleně vyjely posádky rendez-vous a RZP z opavské základny a k misi odstartoval vrtulník LZS z Ostravy.

 

Šestadvacetiletý muž pracoval na odlehlém místě v lesním terénu, nedaleko bývalé obce Medlice. Při kácení byl zavalen vyvrácenými mohutnými kořeny stromu a hlínou tak nešťastně, že se nedokázal sám vysvobodit. Podle informací, které záchranářům sdělil, došlo k události během dopoledne a postižený tak zůstal zaklíněn více než pět hodin, než byl nalezen. Naštěstí byl při vědomí, k zavalení došlo v oblasti pánve a dolní končetiny.

Záchranáři k pacientovi museli od sanitního vozidla asi 150 metrů pěšky, kde se ve svažitém terénu nacházel. Zasahující lékař zjistil silné podchlazení, vyslovil podezření na vážné poranění páteře a pánve, dolní končetiny. Muži byl zajištěn vstup do kostní dřeně, kterým záchranáři zahájili podávání potřebných léků a hasiči prováděli jeho postupné vyprošťování.

Postižený byl následně zajištěn pánevním pásem a dalšími prostředky, snesen k sanitnímu vozidlu a dopraven k vrtulníku. Jeho stav byl život ohrožující, lékař ZZS se proto rozhodl uvést muže do umělého spánku, zajistit dýchací cesty a přístrojem řízenou ventilaci.

Vrtulník poté pacienta šetrně přepravil do ostravské Fakultní nemocnice, kde byl předán do péče týmu urgentního příjmu