KORONAVIRUS - aktuální informace


MUDr. Roman Gřegoř, MBA, ředitel ZZS MSK, 22. 5. 2020 20:18:44 - verze pro tisk

Informační linka 1212, nadále funguje v nepřetržitém provozu. Linku 155 (112) volejte jen v případě vážných zdravotních problémů nebo v ohrožení života! To platí bez ohledu na pandemii koronaviru.

 

Aktualizované základní informace v souvislosti s výskytem onemocnění:

 

1. V České republice je momentálně (22. 5. 2020 20:00 h) laboratorně potvrzeno 2439 případů výskytu CoV. 1316 z těchto pozitivně testovaných pacientů je z Moravskoslezského kraje. Příznivý trend v počtu nově diagnostikovaných v posledních dnech bohužel zvrátilo ohnisko nákazy na Dole Darkov na Karvinsku.

2. V současné době je naprostá většina pozitivně testovaných osob v domácí karanténě. Hospitalizovných pacientů v souvislosti s nákazou virem COVID-19 je v celé republice jen 150. Na straně druhé se stále zvyšuje počet uzdravených, v rámci ČR je jich 6019, v MSK kraji 844. (Pozn.: jako uzdravenou lze označit osobu, která byla pozitivní a následně má dvakrát za sebou v odstupu 3-5 dnů negativní nález testu, provedeného výtěrem z nosohltanu).).

3. V kraji v těchto dnech pracují 3 výjezdové odběrové týmy - dva armádní a jeden tým nestátní dopravní zdravotní služby. Protože je na sobotu a neděli naplánován hromadný test pracovníků Dolu Darkov (cca 1600 odběrů) bude počet armádních týmů posílen na celkový počet 4. Mobilní odběrové týmy pracují výhradně na základě rozhodnutí epidemiologa, kdy vyjíždějí provést odběry za pacienty, u nichž je vysloveno podezření na možnou infekci koronavirem, a kteří se z nejrůznějších důvodů nemohou na výzvu sami dostavit do některého z oběrových center. Armáda vykonává tuto činnost v rámci pomoci civilnímu sektoru a projektu tzv. "Chytré karantény". Nebuďte proto překvapeni, když budete potkávat vojenská vozidla s armádním personálem.

Odběrová centra (je jich celkem 12) jsou zřízena u vybraných nemocnic. Jejich seznam a ordinační dobu lze najít zde Odběr je a bude možno provést pouze na základě doporučení praktického lékaře nebo hygienika. Je již možno nechat se testovat i jako samoplátce.

Ti, kterým nyní končí karanténa a neměli pozitivní nález, bude tato ukončena stejným (praktickým) lékařem, který ji nařídil, ovšem jen za předpokladu negativního výsledku rychlotestu, který indikuje a provede opět tento lékař.

 

Stále doporučujeme sledovat média (ČT24, rozhlas, především Radiožurnál) a webové stránky oficiálních a ověřených institucí. Informace lze nalézt třeba zde: Stránky MS kraje, dále na adrese: Stránky MZ ČR, Státní zdravotní ústav Ostrava, Krajská hygienická stanice se sídlem v Ostravě.,