10.12.2019 Zásah ZZS u tragické střelby v ostravské Fakultní nemocnici


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 10. 12. 2019 18:57:46 - verze pro tisk

Zdravotnická záchranná služba zasahovala dnes, v úterý 10. prosince, u mimořádné události, která se odehrála v ostravské Fakultní nemocnici. Po čtvrt na osm ráno přijali operátoři tísňové linky informaci o střelbě v budově polikliniky FNO. Na místo spolu s policisty vyrazily tři týmy záchranářů.

V doprovodu a za krytí ze strany zásahové jednotky byly tři dvoučlenné zdravotnické týmy v ambulantních prostorách, kde se střelba odehrála, nuceny konstatovat úmrtí čtyř osob, které se tam nacházely. Další dva pacienti podlehli svým kritickým poraněním i přes veškerou poskytnutou péči zdravotnických týmů.

Zdravotnická záchranná služba se podílela na přímém ošetřování zraněných a prostřednictvím svého zástupce v krizovém štábu také dalších nutných opatřeních, koordinaci a řešení uzavření polikliniky, stejně jako na odklonu pacientů, mířících k ošetření do FNO.

Do zásahu byl zapojen rovněž vrtulník LZS. Jeho posádka se podílela s policisty na pátrání po pachateli na útěku. Vrtulník následně zasahoval spolu s pozemní posádkou ZZS u samotného pachatele. Muž se střelným poraněním byl několik desítek minut resuscitován, lékař ZZS u něj však nakonec musel konstatovat smrt.

Hlavní část zdravotnického zásahu byla ukončena v půl třetí odpoledne. Současně však dále probíhá aktivní zapojení zdravotnických interventů ZZS. Od ranních hodin pracoval osmi členný tým těchto pracovníků s fyzicky nezraněnými svědky události, u nichž v souvislosti s událostí došlo k rozvoji akutní stresové reakce. První psychickou pomoc bylo nutno poskytnout desítkám návštěvníkům a pacientům, stejně jako velké skupině nemocničních zdravotníků. Zdravotničtí interventi přitom spolupracovali s intervenčními týmy PČR a HZS, stejně jako s interventy FN Ostrava. Jejich práce stále pokračuje. Interventi ZZS se aktuálně podílejí na zajištění krizové linky, kterou zřídila fakultní nemocnice. Rovněž zasahují v rodinách, jejichž členové byli v dopoledních hodinách tragické události v nemocnici přítomni a rozvinuly se u nich příznaky akutní stresové reakce.

 

Poděkování patří všem těm, kteří prostřednictvím zřízení krizové linky 0800 888 400 nabídli svou pomoc, především dárcům krve.