12.9.2010 Zdravotnická záchranná služba převezla pacienta na mimotělním oběhu


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 12.09.2010 21:16:57 - verze pro tisk

V pátek 10.09.2010 řešila zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje technicky velmi náročný a zcela ojedinělý transport těžce nemocného pacienta. Jednalo se o transport 46 letého muže, který byl přijat do Fakultní nemocnice v Ostravě s diagnózou srdečního infarktu. Pacientovo srdce začalo selhávat a postupně musel být napojen na přístrojovou podporu dechových funkcí a následně i srdeční činnosti (takzvanou kontrapulsaci a mimotělní oběh srdce). Jedinou možností pro záchranu pacienta je transplantace srdce. Do doby nalezení vhodného dárce srdce, však pacienta není možné odpojit od životně důležitých přístrojů nahrazujících činnost pacientova srdce a plic.

Foto: ÚSZS MSK

 

Po domluvě mezi specialisty Kardiochirurgického centra Fakultní nemocnice v Ostravě a Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně, bylo rozhodnuto o nutnosti převozu pacienta na specializované pracoviště do Brna. Transport byl však komplikován skutečností že přístroje nahrazující činnost pacientova srdce nejsou koncipovány pro převozy mezi lůžkovými zařízeními. Přístroje vyžadují napájení 220 Voltů a jejich umístění a bezpečné upevnění pro transport bylo velmi obtížné. Selhání nebo odpojení přístrojů během transportu by znamenalo pro pacienta okamžitou smrt. Vzhledem k velikosti zařízení, nebylo možno využít vrtulník letecké záchranné služby pro nedostatek prostoru na palubě.

 

Jen díky vysoké profesionalitě a spolupráci odborníku z Kardiochirurgického centra v Ostravě, Brně a pracovníků záchranné služby, bylo možné technicky velmi náročný transport realizovat. Pacient se tedy dostal na specialisované pracoviště, kde bude dočasně napojen na takzvané umělé srdce do doby nalezení vhodného dárce. Po celou dobu transportu byly pacientovi životní funkce udržovány přístroji, které jsou určeny pro provoz ve specialisovaných lůžkových zařízeních. Překlad pacienta proběhl bez komplikací což významně zvýšilo nemocnému muži šanci na přežití.