Bodná poranění
PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 29.03.2008 23:10:47 - verze pro tisk
Bodná rána je proniknutí ostrého hrotnatého předmětu do těla ve směru jeho dlouhé osy. Důležitý je přitom vbod (místo vniknutí předmětu) – podle něj je totiž možno usoudit, jaký byl charakter proniknutého předmětu (např. bodná zbraň). Určující pro závažnost poranění je nejen délka nástroje, ale i síla vbodnutí.

V posledních letech se setkáváme se zvýšeným výskytem bodných poranění, značný podíl na tom mají především kriminální činy. Ať už se však jedná o kriminální čin nebo úraz, nejčastěji je poraněna oblast břicha. Zde se především projevuje zrádnost těchto poranění.
I bodné rány, které se na první pohled mohou zdát povrchové, mohou pronikat hluboko do tkání a tělesných dutin. V případě dutiny břišní jsou nejčastěji poraněna játra, slezina, ledviny.
Proto nelze podceňovat jakékoliv poranění, zvláště, jestliže jsme nebyli svědky jeho vzniku.
Podrobnější informace o poranění břicha a hrudníku přineseme v některém z dalších dílů rubriky.
Příběh z praxe:
Operační středisko záchranné služby převzalo informaci o dospívající dívce, která byla při slovní rozepři bodnuta nožem svým otcem. Lékař zasahující na místě zjistil, že pacientka utrpěla poranění v oblasti břicha, svědkové události nůž zející v nadbříšku odstranili. Postižená byl při vědomí, vlivem vytažení nože z rány však došlo k závažnému krvácení do břišní dutiny.
Záchranáři pacientku ošetřili, zajistili žilní vstup, podali infúze a kryli otevřené poranění. Postiženou poté předali do péče lékařů chirurgické JIP, bylo nutné provést urgentní operační zákrok a dívka byla ihned operována. Výkon byl úspěšný, podařilo se zastavit krvácení a pacientka se během hospitalizace plně uzdravila.
Při rozsáhlejších poraněních se rozvíjí obraz šoku; může to být například při zasažení velké cévy nebo při poranění jednoho či více vnitřních orgánů.
Mezi příznaky šoku patří:
• bledost
• studený lepkavý pot
• žízeň
• závrať
• usilovné dýchání
• občasné zvracení
O šokovém stavu bude pojednávat další samostatný článek, nicméně je nutno pamatovat na nejdůležitější zásady v těchto případech a těmi jsou:
- rychlý a maximálně šetrný transport do zdravotnického zařízení
- nepodávat prostředků tišících bolest
- nepodávat postiženému tekutiny (můžeme zvlhčovat rty)
Jistou zvláštní kapitolu tvoří bodná poranění srdce, která patří do kategorie často smrtelných úrazů. Při pronikajícím poranění srdce umírá během incidentu či transportu více než 80 % pacientů. Hned v úvodu se projevuje nestabilita krevního tlaku a oslabení srdeční činnosti. Bodné poranění v krajině srdeční společně s poklesem krevního tlaku je indikací pro okamžitý chirurgický zákrok. Ten, společně s dalšími příznivými faktory (nižší věk pacienta, časný transport), jako jediná metoda může zvrátit špatnou prognózu těchto poranění.
.jpg)
Hlavními příčinami smrti při bodných poraněních jsou:
• šok z vykrvácení (tzv. hemoragický šok)
• poškození důležitých orgánů
• vážné zánětlivé komplikace v důsledku zranění
.jpg)
Zásady první pomoci
• sterilní krytí rány
• stlačení (komprese) rány, a to třeba i holou rukou
• při výhřezu střevních kliček (u rozsáhlých zejících poranění) je nutné břicho zabalit do čistého, nejlépe vyžehleného prostěradla, osušky, ručníku, atd., vyhřezlé střevní kličky se nesnažíme vpravit zpět do dutiny břišní
• nepodáváme jídlo ani tekutiny
• v případě selhání základních životních funkcí ihned zahájíme resuscitační pokusy
• naprodleně zajistíme příjezd záchranné služby, voláme 155
POZOR !
Zejícící předměty nikdy nevytahujeme, nýbrž fixujeme v ráně sterilním krytím a náplastí; předmět v ráně tlačí na poraněné cévy a tím zmenšuje krvácení.

Příběh z praxe:
Šestiletý chlapec přelézal v době prázdnin zamčenou branku vedoucí k dětskému hřišti v areálu školy. Když byl již téměř nahoře, ruka mu sjela po jednom z kovových hrotů, jimiž byla branka osazena. Následně se levou rukou na ostrý výčnělek plotu nabodl, špice mu přitom projela zápěstím.
Naštěstí chlapci neporušila žádnou větší cévu, krvácení tedy bylo minimální. Malý pacient ovšem zůstal viset na brance a svědkové úrazu informovali záchrannou službu. Posádka rychlé zdravotnické pomoci nechtěla nic riskovat a rozhodla se dítě sama nevyprošťovat. Přivolali proto na místo hasiče, aby hrot branky odřízli.
Protože byl postižený při vědomí, neobešlo by se to bez značně bolesti. Nakonec se záchranáři rozhodli transportovat dítě do nemocnice i s vysazenou brankou a předali chlapce do péče chirurgické ambulance, kde se lékaři postarali o jeho definitivní vysvobození. To bylo následně provedeno za krátkodobé celkové anestezie.
Autoři:
Stanislav Lukš, DiS.
PhDr. Lukáš Humpl