25.7.2013 Záchranáři opakovaně zasahovali v Beskydech


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 25.07.2013 10:58:33 - verze pro tisk

Posádky zdravotnické záchranné služby v posledních dnech opakovaně zasahovali v oblasti Beskyd. Do horském terénu byli během uplynulých dvou dnů (23. a 24.7.) voláni hned třikrát. Práci jim v těchto případech komplikuje především obtížná dostupnost míst, kde se pacienti nacházejí. Pro zásahy proto bývá používán vrtulník letecké záchranné služby a neocenitelná je rovněž spolupráce s Horskou službou Beskydy. Zdravotničtí záchranáři využívají nejen výbornou znalost terénu kolegů z horské služby, ale mnohdy i jejich technické vybavení, například terénní čtyřkolky.

Foto: ZZS MSK

 

V úterý 23.7. odpoledne obdrželo operační středisko ZZS informaci o pacientce v bezvědomí, která se nacházela na turistické stezce v lesním terénu mezi Morávkou a Dolní Lomnou. Ve spolupráci s horskou službou záchranáři určili přesné místo události, ke kterému vyslali nejbližší pozemní posádku ZZS a vrtulník. Letečtí záchranáři do oblasti dorazili jako první a pilot přistál v obtížném terénu poblíž horské chaty. Posádka pak posledních zhruba dvě stě metrů musela i s vybavením k postižené pěšky. Mladou ženu s obtížemi interního charakteru záchranáři ošetřili a vrtulníkem transportovali do ostravské fakultní nemocnice.

Ve středu 24.7. zasahovali v Beskydech záchranáři hned dvakrát. Nejprve odpoledne ošetřovali jednačtyřicetiletého cyklistu, který se vážně zranil při pádu z jízdního kola během sjezdu z Lysé hory. Na místě zasahoval vrtulník LZS a horští záchranáři. Stroj na silnici poblíž místa nehody vysadil lékaře se záchranářem poté, co horští záchranáři zajistili bezpečné místo zastavením turistů i cyklistů, pohybujících se po cestě. Pilot následně s vrtulníkem přistál na Lysé hoře. Po poskytnutí nezbytné péče na místě události přepravila posádka ZZS pacienta letecky na urgentní příjem FN Ostrava.

Před dvacátou hodinou pak přišla tísňová výzva v souvislosti s úrazem muže, který startoval se svahovým padákem na Javorovém vrchu a přivodil si poranění dolní končetiny. Také v tomto případě šlo o špatně přístupné místo, tentokrát na sjezdovce. U pacienta zasahovala pozemní posádka ZZS, vrtulník i členové Horské služby Beskydy. Ti poskytli pro transport zraněného, kterého záchranáři předtím na svahu ošetřili, terénní čtyřkolku s přívěsem. S jejich pomocí tak mohl být muž přiblížen k vrtulníku a následně přepraven dále do zdravotnického zařízení.

 

Spolupráce Zdravotnické záchranné služby MSK a horských záchranářů v oblasti Beskyd i Jeseníků je velmi těsná. Její potřeba se ukazuje nejen v zimních měsících během lyžařské sezóny, ale i nyní v prázdninovém období.