V MSK odstartoval First responder systém


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 5. 4. 2019 9:44:00 - verze pro tisk

V pondělí 1. dubna byl v Moravskoslezském kraji uveden do provozu First responder systém, tedy spolupráce zdravotnické záchranné služby a dobrovolných zachránců. Registrovaní a vyškolení dobrovolníci mohou být v některých případech informováni operačním střediskem o výskytu pacienta v život ohrožujícím stavu ve své blízkosti a poskytnout mu základní první pomoc ještě před příjezdem posádky ZZS.

V těchto dnech jsou ve městech a obcích Moravskoslezského kraje distribuovány informace elektronickou cestou, stejně jako prostřednictvím letáků, tak aby bylo zajištěno povědomí obyvatel regionu o této možnosti pomoci.

Aktuálně je v systému zavedeno a vyškoleno 380 first responderů, kteří se již mohou do záchrany na životě ohroženého pacienta aktivně zapojit. ZZS MSK zároveň eviduje další dvě stovky zájemců, kteří budou v následných týdnech postupně proškolováni. Školitelé záchranné služby měsíčně připraví nejméně čtyři kurzy a do systému tak přibývá okolo osmdesáti first responderů. Zdravotnická záchranná služba počítá s postupným zapojením osmi set až tisíce dobrovolných zachránců v Moravskoslezském kraji.

Absolvent pětihodinového přípravného kurzu obdrží průkaz first respondera (viz příloha), kterým se může prokázat při zásahu, symbolický pamětní odznáček a resuscitační roušky.

 

Další zájemci, aktuálně ze skupiny tzv. ostatních složek IZS - tedy Českého červeného kříže, Vodní záchranné a Horské služby, stejně jako zařazení členové jednotek požární ochrany obcí, se mohou hlásit. K dispozici se dají vyplněním on-line registračního formuláře:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScIoUeE-6rqTWyslzAFj3_7INYG4k0MWyEFefkTnaoU5Acjgw/viewform?usp=sf_link

 

Případné dotazy lze směrovat na e-mail: fr@zzsmsk.cz