29.06.2020 Týmy ZZS MSK a zdravotníci AČR zajištovali hromadné testování horníků


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 29. 6. 2020 21:06:21 - verze pro tisk

Epidemie koronaviru ještě stále neskončila. Dokladem toho je další nárůst pozitivně testovaných osob v uplynulých dnech. V souvislosti s opatřeními proto proběhlo rozsáhlé plošné testování zaměstnanců dolů ČSM Sever a ČSM Jih. Z rozhodnutí krajské hygienické stanice byla od pátku 26. do pondělí 29. června odpoledne zorganizována dosud nejrozsáhlejší akce tohoto druhu v České republice. Na přítomnost onemocnění Covid-19 bylo otestováno necelých 3500 osob.

foto: ZZS MSK

Speciálně vyškolení pracovníci ZZS MSK zahájili testování v pátek 26. června po čtvrté hodině ranní na pěti odběrových stanovištích. Do pátečního večera čtrnáct záchranářů otestovalo prvních 960 osob. Jednalo se o zaměstnance, kteří končili své plánované směny, případně byli v rizikových kontaktech s osobami již pozitivními. V sobotu 27. června rovněž od brzkých ranních hodin a po celé dopoledne záchranáři pokračovali v odběrech, poté odběrovou činnost předali zdravotníkům AČR. Nadále se čtyři záchranáři starali o organizaci příchodu zaměstnanců na jednotlivá odběrová stanoviště, o vedení dokumentace, koordinaci předávky laboratořím a zajištění podpory zasahujícím vojákům. Záchranáři ZZS MSK odebrali 1390 osob, vojenští zdravotníci dalších téměř 2100 zaměstnanců dolů. Odebrané vzorky následně zpracovávaly čtyři k tomuto určené laboratoře a výsledky v úzké návaznosti na KHS a vedení dolu zajišťovaly umístění pozitivních osob do karantény.

 

ZZS MSK se tak rozhodnou měrou podílela na přípravě a organizaci rozsáhlé akce. S odběry stejného druhu již má Tým pro specializované činnosti ZZS MSK od počátku epidemie mnoho zkušeností.