24.07.2020 Záchranáři resuscitovali pacienty se selháním krevního oběhu na Bruntálsku a Opavsku


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 24. 7. 2020 22:19:53 - verze pro tisk

Pozemní posádky ZZS MSK i vrtulník zasahovali během pátku 24. července u dvou případů, kdy došlo k náhlé zástavě oběhu, která postihla muže produktivního věku. Odehrály se na Bruntálsku a Opavsku, v odstupu jen několika hodin.

foto: ZZS MSK

Nejprve vyjížděli záchranáři v ranních hodinách do kempu na Bruntálsku, odkud bylo nahlášeno bezvědomí sedmačtyřicetiletého muže. Došlo u něj k selhání všech základních životních funkcí. Týmům ZZS se s pomocí léků i defibrilačních výbojů podařilo obnovit činnost srdce. Za podpory přístrojů byl pacient letecky transportován na specializované pracoviště ostravské Fakultní nemocnice a předán do další odborné péče.

Odpoledne pak zasahovaly opavské týmy ZZS ve Velkých Heralticích, kde došlo k náhlému kolapsu pětapadesátiletého muže v motokrosovém areálu. Také u něj lékařka zjistila selhání srdeční činnosti a týmy zahájily rozšířenou resuscitaci. Úsilí záchranářů bylo nakonec korunováno úspěchem. Vzhledem k obtížnějšímu místu zásahu a potřebě rychlého transportu byl i v tomto případě k zásahu povolán vrtulník LZS.

 

Záchrana obou pacientů byla úspěšná nejen díky profesionální práci posádek zdravotnické záchranné služby. Oběma byla bezprostředně po vzniku jejich velmi závažného stavu poskytována kvalitní první pomoc svědky. Právě v situaci zástavy oběhu je kromě okamžitého přivolání ZZS nezbytné zahájit ihned kvalitní srdeční masáž, která výrazně zvyšuje šanci postiženého na přežití.