01.01.2021 Přelom roku 2020 byl pro záchranáře pracovní


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 1. 1. 2021 7:35:54 - verze pro tisk

V posledních čtyřiadvaceti hodinách (od rána 31.12.2020 do šesté hodiny ranní 1.1.2021) vyjížděly posádky ZZS MSK celkem ve 453 případech. Je to o přibližně čtvrtinu více, než je dlouhodobý průměr událostí v Moravskoslezském kraji a o čtyři desítky více, než v roce 2019. Přelom roku tedy pro záchranáře rozhodně klidný nebyl. Od silvestrovské půlnoci do dnešního rána musely posádky ZZS vyjíždět v devadesáti případech, což je naopak oproti minulým letům podstatně méně – před rokem to např. bylo 126 zásahů. Nárůst událostí v této době činil zhruba dvojnásobek oproti běžným nocím. Celkově byl průběh silvestrovské noci ve srovnání s minulými roky zhruba o polovinu klidnější a obešel se bez mimořádných událostí.

 

Během novoročních oslav zasahovali záchranáři v MS kraji pouze u dvou (2019: pět) poranění vzniklých při odpalování zábavní pyrotechniky. Jednalo se o středně těžké zranění prstů horní končetiny a oka, a to u případů na Frýdecko-Místecku.

Od půlnoci do ranních hodin 1. ledna byli záchranáři voláni ke dvěma desítkám různých poranění, přičemž v předchozích letech to bylo vždy padesát a více… Mezi nimi dominovaly pády se zraněními hlavy či končetin a řezná poranění od skla. V desítce případů pacienti posádkám ZZS uvedli, že byli napadeni jinou osobou. Velká část úrazů se přitom přihodila lidem pod vlivem alkoholu.

S diagnózou opilosti či otravou alkoholem muselo být v našem kraji záchrannou službou ošetřeno devět osob, mezi nimi také dvě děti ve věku 13 a 14 let.

Ošetřit bylo nutno také dva cyklisty a v horských oblastech pak čtyři osoby zraněné při jízdě na saních nebo bobech.

Během silvestrovského dne zasahovaly posádky ZZS u smrtelné nehody na Ostravsku. Vážně zraněn byl mladý muž, další utrpěl smrtelná poranění. (tiskovou zprávu k události jsme již vydávali)