17.02.2021 Dva úterní zásahy leteckých záchranářů s využitím speciálních činností


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 17. 2. 2021 8:04:32 - verze pro tisk

V průběhu pouhých několika hodin zasahovali v úterý 16. února letečtí záchranáři ZZS MSK u dvou událostí, při nichž využili speciální činnosti.

Foto: HS Beskydy

Před polednem obdrželi operátoři záchranné služby informaci o zraněném muži v beskydské obci Morávka na Frýdecko-Místecku. Čtyřiapadesátiletý muž upadl na chatě nad vesnicí. Přístup po zasněžené komunikaci byl velmi obtížný i pro členy horské služby se sněžným skútrem, kteří byli na místo vysláni. Transport pozemní cestou by se stal časově náročný a pro pacienta dyskomfortní. Pomoci proto odstartoval také vrtulník LZS, vybavený pro práci v nepřístupném terénu. Palubním jeřábem byl z vrtulníku vysazen lékař, který provedl vyšetření a ošetření muže, jenž utrpěl těžké poranění dolní končetiny. Pacient byl vyzvednut, po mezipřistání na vhodném místě převzat na palubu stroje a šetrně přepraven do ostravské Fakultní nemocnice.

Foto: HS Beskydy

V odpoledních hodinách vzlétala posádka vrtulníku znovu, tentokrát do zalesněného terénu poblíž obce Hostašovice na Novojičínsku. Čtyřicetiletý muž byl při kácení zraněn stromem a pádem do přibližně desetimetrové strže. Tým RZP, který k místu dorazil spolu s hasiči jako první, musel k pacientovi zasněženým lesem posledních asi osm set metrů pěšky. Záchranáři zajistili prvotní ošetření zraněné dolní končetiny, podání léků a tepelný komfort. I v tomto případě by byl standardní transport muže zdlouhavý a velmi náročný. Z paluby vrtulníku byl proto vysazen lékař a pacienta z místa následně záchranáři přepravili vzdušnou cestou. Posádka jej předala do další péče týmu urgentního příjmu FN Ostrava.

 

 

Video zpráva ZDE