19.02.2021 Výcvik leteckých záchranářů ZZS MSK


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 19. 2. 2021 8:05:57 - verze pro tisk

foto: ZZS MSK

V tomto týdnu vyvrcholil výcvik ostravských leteckých záchranářů. Zaměstnání probíhalo s náhradním strojem a instruktory firmy ATE, která je od 1. ledna 2021 provozovatelem LZS Ostrava. Mezi trénovanými speciálními činnostmi bylo vyzvednutí pacienta v nepřístupném terénu za použití různých transportních prostředků – sítě, vakuové matrace a záchranného trojúhelníku – pomocí palubního jeřábu.

Výcviku se zúčastnilo nejen třiadvacet členů týmu LZS, tedy lékařů a zdravotnických záchranářů, ale také členové Horské služby. Právě oni obvykle při komplikovaných zásazích v horském terénu s leteckými záchranáři úzce spolupracují.

foto: ZZS MSK

Speciální činnosti využívají letečtí záchranáři několikrát ročně. Metodická cvičení této skupiny pracovníků se konají pravidelně, protože při reálných zásazích, v nichž se ohrožený pacient nalézá v obtížném terénu, musí práce posádky proběhnout precizně a bezchybně.

Techniku evakuace pacienta z nepřístupného terénu prostřednictvím transportního prostředku přitom použili letos již dvakrát…

 

Členové týmu LZS rovněž prošli opakovacím výcvikem pro noční lety, při nichž jsou využívány specifické postupy práce, stejně jako speciální brýle pro noční vidění.

-----------------

Video zpráva ZDE