09.03.2023 Úspěšná záchrana muže se selháním krevního oběhu v Ostravě


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 9. 3. 2023 1:28:41 - verze pro tisk

V sobotu 4. března odpoledne zasahovaly ostravské týmy ZZS u devětačtyřicetiletého muže, u něhož došlo k náhlému selhání srdeční činnosti. S pomocí neváhali svědkové události, kteří kolaps pacienta na autobusové zastávce viděli a ihned aktivovali tísňovou linku 155. Operátor tak mohl po zjištění místa události vyslat posádky záchranné služby během několika desítek sekund. Do jejich příjezdu organizoval a odborně vedl poskytování pomoci prostřednictvím telefonicky asistované neodkladné resuscitace.

Svědkové dle pokynů uložili muže na zem a na záda, zaklonili mu hlavu a zjistili, že nedýchá. V tomto okamžiku okolo projížděla hlídka policie, jejíž členové se rovněž bez váhání zapojili do záchrany. Pod vedením operátora zahájili nepřímou srdeční masáž a do příjezdu záchranářů ji kvalitně prováděli.

Za šest minut od kontaktování linky tísňového volání dorazila na místo první posádka ZZS a převzala si pacienta do odborné péče. Ten se nacházel ve stavu selhání základních životních funkcí. Záchranáři použili přístrojovou masáž srdce, museli aplikovat tři defibrilační výboje a také léky, než se jim za dalších osm minut podařilo činnost srdce obnovit. Po zajištění dýchacích cest, umělé plicní ventilace a dalších nezbytných opatřeních, muže s již pravidelnou srdeční akcí, přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava.

 

K úspěšné záchraně přitom nepochybně velmi přispěl tzv. řetězec přežití, který výborně zafungoval. Zapojili se do něj bezprostředně svědkové na místě události, operátoři ZZS, okolo jedoucí policisté, následně posádky ZZS, a v neposlední řadě také zdravotníci FN Ostrava.

--------------------------------------------------------------------------------

Část záznamu hovoru tísňového volání a práce operátora zde: Části hovoru

 

Video zpráva ZDE