16.03.2023 Záchranáři zasahovali v MSK od začátku roku již u půldruhé desítky popálených dětí


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 16.03.2023 13:23:37 - verze pro tisk

Popáleniny jsou poranění tkání vzniklá kontaktem s vysokou teplotou, chemikáliemi, elektrickým proudem nebo plynem. Při velkém rozsahu nebo těžkém stupni popálení mohou mít velmi vážné následky, přičemž vyžadují komplikovanou, dlouhou a nákladnou léčbu. Jde přitom o velmi časté úrazy. Jen v Moravskoslezském kraji zasahovaly týmy záchranné služby od začátku roku 2023 již u téměř čtyř desítek takto zraněných. Ve více než třetině případů se přitom jednalo o děti.

 

Značně ohroženou skupinou jsou především děti útlého věku, které si díky neschopnosti odhadnout následky svého jednání a vlastní nezkušenosti, přivodí takové poranění velmi snadno. V Moravskoslezském kraji to bylo od začátku ledna dvanáct dětí ve věku do tří let a několik dalších starších. Nejčastějšími příčinami bolestivých popálenin přitom bývají převržené talíře s horkou polévkou, či hrnce s vodou, hrnky s horkým čajem nebo kávou, stejně jako horké plotny a kamna.

Poslední událost se odehrála ve středu 15. března na Novojičínsku. Jeden a půl letá dívenka se opařila horkým čajem. Utrpěla přitom popáleniny hrudníku, břicha a horní končetiny. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péči ji vrtulník transportoval do ostravského popáleninového centra.

Zejména u malých dětí jsou naprosto nezbytná preventivní opatření – především udržovat dítě z dosahu horkých a nebezpečných předmětů a mít jeho pohyb neustále pod dohledem. Mnohdy však stačí jen krátká chvíle nepozornosti pečující osoby k tomu, aby si dítě bolestivé poranění v nestřeženém okamžiku způsobilo.

______________________________________________________________________

Video zpráva ZDE