15.05.2023 Připomínáme si Den linky 155


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 15. 5. 2023 7:40:32 - verze pro tisk

foto: ZZS MSK

 

Zdravotnické záchranné služby slaví Den linky 155. Oslavují jej napříč republikou, a to právě dnes, v pondělí se symbolickým datem 15. 5. Ve většině krajů se uskutečňují akce pro veřejnost, při kterých se návštěvníci seznámí s technikou a vybavením záchranářů a připomenou si také postupy při poskytování první pomoci.

 

Záchranáři v Moravskoslezském kraji otevírají brány dvanácti vybraných výjezdových základen, a to v Bruntále, Krnově, Rýmařově, Frýdku-Místku, Třinci, Karviné, Havířově, Novém Jičíně, Kopřivnici, Opavě, Hlučíně a Ostravě-Zábřehu. Návštěvní,ci mohou nejen vidět zásahová vozidla a techniku, ale také se naučit, jak správné poskytnout první pomoc v situaci ohrožení života, seznámit se s výhodami využití národní tísňové linky 155 a další…

foto: ZZS MSK

 

Za loňský rok eviduje Asociace zdravotnických záchranných služeb celkový počet téměř 1 228 tisíc výjezdů. Je to rekordní údaj, který představuje nárůst o více jak 60 tisíc výjezdů, neboli o pět procent, oproti předchozímu roku. Nárůst v loňském roce zaznamenala naprostá většina zdravotnických záchranných služeb. Posádky tak každou hodinu vyjížděly k pacientům v průměru 140krát, to znamená více jak dva výjezdy za minutu.

V České republice bylo v loňském roce celkem 612 výjezdových skupin zdravotnických záchranných služeb, které k pacientům vyrážely z 318 základen. Za každým takovým výjezdem záchranářské nebo lékařské posádky k pacientům je v naprosté většině případů tísňová výzva přijatá prostřednictvím linky 155 na některém ze čtrnácti zdravotnických operačních středisek. Ta jsou rozmístěna po jednom v každém kraji a v hlavním městě.

foto: ZZS MSK

 

Zde jsou volající spojeni během několika sekund s dispečerkami a dispečery – profesionálními zdravotníky, kteří na základě poskytnutých informací rozhodují o vyslání posádek a pomáhají volajícím svými radami při poskytování první pomoci. Dispečeři jsou tedy prostřednictvím telefonu a svého hlasu prvním zdravotníkem na místě a jsou zásadní součástí tzv. řetězce přežití pacientů.

foto: ZZS MSK

Operátoři a operátorky ZZS MSK vedli v období uplynulého roku 352 000 hovorů, tedy téměř tisíc denně. Na tísňových linkách ZZS přitom proběhlo přibližně 200 tisíc volání. Krajské zdravotnické operační středisko v Ostravě zaměstnává celkem pět desítek pracovníků, kteří ve čtyřech směnách zajišťují veškerý provoz operačního střediska.

 

 

Jak správně postupovat při pomoci druhým a volání na linku 155?

 

• Na prvním místě je bezpečnost samotných zachránců. Než začneme komukoliv pomáhat, vždy je důležité se na pár sekund zastavit a zamyslet se, jestli nám nehrozí nějaké nebezpečí.

• Zdravotnickou záchrannou službu volejte vždy, když si nejste jistí, zda danou situaci zvládnete vlastními silami. Ne každé volání musí nutně skončit výjezdem záchranné služby, ale třeba „jen“ užitečnou radou.

foto: ZZS MSK

• Pokud se rozhodnete pomoc v případě ohrožení zdraví zavolat, vždy vytočte přímo tísňovou linku 155. Případně využijte bezplatnou aplikaci Záchranka.

• Nejdůležitější informací, kterou operátor potřebuje vědět, je adresa – tedy místo, kde se nacházíte.

• Pak přenechejte iniciativu na operátorovi – odpovídejte na otázky, nechte se vést a nikdy nezavěšujte jako první.

• Nemusíte mít strach, protože i laika dokážou profesionálové na tísňové lince navést k poskytnutí účinné první pomoci. Není to nic těžkého, díky jejich radám zvládne pomoci opravdu každý a nakonec zjistíte, že k záchraně života nepotřebujete víc než svoje dvě ruce.