11.11.2023 Vážné páteční nehody chodců v Moravskoslezském kraji


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 11.11.2023 11:57:43 - verze pro tisk

Zdravotnická záchranná služba zasahovala včera, v pátek 10. listopadu odpoledne a večer, u tří vážných dopravní nehod, při nichž došlo ke střetům automobilů s chodci. Odehrály se mezi čtvrtou a osmou hodinou v Karviné, Ostravě a na Bruntálsku.

foto: ZZS MSK

 

Nejprve byla operátorům nahlášena ve čtvrt na pět odpoledne sražená chodkyně v Ostravě. Dvaaosmdesátiletá žena utrpěla závažné poranění hlavy a hrudníku, jevila známky poruchy vědomí. Musela být zaintubována a záchranáři jí zajistili přístrojem řízené dýchání. Byla v přímém ohrožení života a po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče předána v ostravském traumatologickém centru.

 

Ještě před sedmnáctou hodinou vyjížděla karvinská posádka RLP k devětašedesátileté ženě, která po střetu s vozidlem utrpěla mnohočetná poranění v oblasti hlavy, hrudníku a dolních končetin. Byla uvedena do umělého spánku, lékař zajistil její dýchací cesty a připojil k umělé plicní ventilaci. Pacientka byla zajištěna krčním límcem, pánevním pásem, uložena do podtlakové matrace a předána ve FN Ostrava.

 

V půl osmé večer pak zasahovaly týmy ZZS v Rýžovišti na Bruntálsku. Jednatřicetiletá žena s mnohočetnými poraněními nejevila při jejich příjezdu žádné známky života. Přes zahájenou neodkladnou resuscitaci nedošlo k obnovení jejího krevního oběhu a svým zraněním utrpěným při střetu s automobilem na místě podlehla.

 

Záchranáři zaznamenávají během podzimních podvečerů a večerů každoročně zvýšený výskyt podobných nehod. Vyzýváme proto chodce i motoristy, aby dbali opatrnosti a dodržování pravidel silničního provozu a pohybu za tmy na vozovkách.

-----

Video zpráva ZDE