10.07.2024 Náročný zásah u muže zraněného v údolí řeky Moravice na Opavsku


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 10.07.2024 9:41:33 - verze pro tisk

foto: ZZS MSK

 

Týmy ZZS MSK zasahovaly v úterý 9. července večer u muže, zraněného v náročném terénu údolí řeky Moravice na Opavsku. Prvotní informaci o pádu osoby ze skály poblíž obce Lhotka nahlásili svědkové na tísňové lince v devatenáct hodin. K zásahu vzlétli letečtí záchranáři z Ostravy a vyjel tým rychlé zdravotnické pomoci z Vítkova. O součinnost byli požádáni rovněž hasiči.

foto: ZZS MSK

 

Čtyřiašedesátiletý muž se s jízdním kolem pohyboval na stezce nad údolím, přičemž spadl z členité skály a výšky okolo pětadvaceti metrů dolů, na břeh řeky. Místo události bylo nepřístupné pro pozemní techniku, proto museli záchranáři od sanitního vozu poslední úsek, dlouhý asi jeden a půl kilometru, urazit pěšky. Posádce vrtulníku se podařilo do lesnatého terénu vysadit na okraj vodního toku za pomocí palubního jeřábu lékaře i s vybavením.

Pacient byl při vědomí, avšak utrpěl mnohočetná zranění v oblasti hlavy a páteře, jeho stav byl velmi vážný. Po základním lékařském ošetření, uložení do vakuové matrace a transportního vaku, byl za asistence hasičů, kteří mezitím slanili do údolí po skále, přenesen korytem řeky k místu vyzvednutí. Vrtulník jej přenesl na místo, kde bylo možno přistát a po dalším poskytnutí přednemocniční neodkladné péče byl muž šetrně transportován do ostravského traumatologického centra.

-----

Video zpráva ZDE