27.9.2009 Letečtí záchranáři z Ostravy mají napilno


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 27.09.2009 15:05:44 - verze pro tisk

Nový vrtulník LZS Ostrava, který začali záchranáři užívat 11. srpna tohoto roku, rozhodně nezahálí na heliportu. Za měsíc a půl od uvedení do provozu již vzletěl k více než stovce pacientů.

Poslední dva dny však posádkám leteckých záchranářů přinesly opravdu náročné služby. Jen za uplynulý pátek a sobotu totiž musela LZS Ostrava zasahovat u dvanácti událostí.

OK-DSE premiéra 007.jpg

V pátek dopoledne například posádka startovala k primárnímu zásahu do terénu u obce Morávka na Frýdecko-Místecku. Spolu s pozemní výjezdovou skupinou ošetřovali letečtí záchranáři třiačtyřicetiletého muže, který se vážně zranil při práci s motorovou pilou. S těžkým poraněním horní končetiny jej předali ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Čtyři vzlety pak byly tzv. sekundární, tedy z nemocnice do nemocnice, zpravidla šlo o potřebu rychlého a šetrného transportu na specializované pracoviště. Za zmínku jistě stojí dvě za sebou jdoucí mise do Bruntálu. Z tamní nemocnice posádka nejprve odpoledne transportovala pětašedesátiletou ženu, u níž lékaři diagnostikovali srdeční infarkt. a před třetí hodinou již ženu předávali na cílovém pracovišti ve Fakultní nemocnici Ostrava. Za necelou půl hodinu ovšem museli vzlétnout do Bruntálu znovu. Šlo rovněž o starší pacientku a opět závažné kardiální obtíže.

V půl sedmé večer pak vrtulník s volacím znakem Kryštof 05 vzletěl po šesté. Tentokrát se jednalo o delší let: Úkolem posádky bylo šetrně přepravit desetidenní miminko se srdeční vadou do kardiocentra nemocnice v Praze-Motole. Na domovský heliport se stroj vrátil až krátce před půlnocí.

Třicet minut poté však již posádka vzlétá na první sobotní misi. Jednalo se o třicetiletého pacienta, který utrpěl velmi závažná poranění při dopravní nehodě v Krnově. Záchranáři jej předali do péče urgentního příjmu v Ostravě-Porubě.

P1000628.JPG

Po sedmé hodině ranní byl vrtulník volán k další nehodě, a to na Frýdecko-Místecku. Ve Sviadnově došlo ke srážce cyklisty s osobním automobilem a jeho těžkému zranění. Devětadvacetiletý muž byl po ošetření na místě události šetrně letecky přepraven do ostravského traumatologického centra ve Fakultní nemocnici.

Před půl desátou zasahoval vrtulník opět v souvislosti s dopravní nehodou, tentokrát však ve Zlínském kraji. Letečtí záchranáři převzali na palubu pacientku, která v automobilu havarovala u Nového Hrozenkova na Vsetínsku. Pacientku s vážnými poraněními hrudníku a břicha, připojenou k umělé plicní ventilaci, transportovali do ostravské Fakultní nemocnice, kde ji předali po půl jedenácté.

O dvě desítky minut později již vrtulník opět letěl – tentokrát k sekundárnímu transportu pro pacientku ve vážném stavu do nemocnice v Třinci.

Po čtrnácté hodině následoval let do Beskyd. V lokalitě Bílého Kříže bylo nutno ošetřit a následně transportovat do zdravotnického zařízení těhotnou ženu, u níž došlo náhle k předčasným porodním bolestem.

Posledním sobotním vzletem byl zásah opět ve Zlínském kraji. Z Valašských Klobouků-Mirošova museli letečtí záchranáři transportovat desetiletou dívku v kritickém stavu. Ta utrpěla velmi vážná mnohočetná zranění poté, co havarovala při jízdě na čtyřkolce. Posádka přistála na místním hřišti, kde si také dítě převzala na palubu. Před půl devátou večer již malou pacientku záchranáři předali ve Fakultní nemocnici Ostrava-Poruba.