Tísňová
linka:
155
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

Hledáme zaměstnance

Projekt "Kryštůfek záchranář dětem"


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 11.10.2023 13:43:31 - verze pro tisk

Zdravotnická záchraná služba Moravskoslezského kraje aktivně spolupracuje na projektu, který je zaměřen na dětské pacienty, kteří se ocitnou na palubě sanitního vozu.

foto: ZZS MSK

 

V červenci 2011 byl projekt, jehož myšlenka vznikla na naší záchranné službě, slavnostně zahájen v Ostravě. Spolupracují na něm nejen jednotlivé záchranné služby v rámci České republiky, ale také Asociace ZZS a společnosti KAPITOL pojišťovací a finanční poradenství, a.s.

Pro děti bývá kontakt se záchranáři, ošetřování a transport na palubě sanitního vozu, mnohdy velmi stresující záležitostí.

Přinést malým pacientům alespoň trochu radosti, zabavit je a zmenšit jejich strach, to jsou hlavní myšlenky projektu. Pomáhá při tom plyšová hračka mající podobu malého záchranáře, která je k dispozici na palubách sanitních vozidel.

foto: ZZS MSK

 

 

Záchranáři hračku poskytují zejména dětem, které stráví na palubě sanitky delší dobu, např. při transportu do vzdálenějšího zdravotnického zařízení, těm, jež jsou vážně nemocné či zraněné, bez doprovodu svých rodičů, a podobně. Plyšová postavička může dítě následně provázet i během jeho další léčby v nemocnici.

Kontakt s hračkou, která má samozřejmě certifikát o zdravotní nezávadnosti, pomáhá při ošetřování malých pacientů i samotným záchranářům, protože s nimi děti lépe spolupracují. Umožňuje jim identifikaci s rolí záchranáře a zmenší pocit bezmoci, která vyplývá z role pacienta. Hračka má však i edukační prvek, jímž je národní číslo tísňového volání záchranné služby, tedy 155, na čepičce figurky

 

Klíčovým partnerem projektu se stala společnost KAPITOL p\ojišťovací a finanční poradenství, a.s., která jej finančně podporuje v plné výši a fakticky tak umožnila jeho realizaci. Projekt v roce 2014 přešel pod "Nadační fond Kryštůfek".

foto: ZZS MSK

K projektu se připojila většina záchranných služeb na území České republiky a dětským pacientům je ročně k dispozici několik tisíc plyšových kamarádů. Sanitní vozidla, na jejichž palubě plyšové postavičky jsou, záchranáři označují samolepkou na karosérii vozidla.

 

Nad akcí „Kryštůfek záchranář dětem“ převzala patronát Asociace Zdravotnických záchranných služeb ČR. Pilotní projekt bude po prvním roce vyhodnocen, nicméně již v současné době se počítá s jeho pokračováním a dalším rozvojem.

A proč právě Kryštůfek? Jméno nebylo hračce vybráno náhodně. Svatý Kryštof je považován za ochránce dětí a bývá zobrazován, jak přenáší dítě na svém rameni. Stal se také ochráncem těch, kdo cestují. Symbolika vzhledem k dětem na palubě sanitního vozu se tedy nepochybně nabízí...

 

Záchranáři ZZS MSK rozdají každoročně na palubách svých sanitních vozidel okolo pěti set kusů plyšových Kryštůfků. V naprosté většině případů je plyšová hračka dítětem přijata velmi kladně. Jak napsala v děkovném dopisu jedna maminka malého chlapce: ..."Také děkuji za výborný nápad s plyšovým "Kryštofem" - funguje to a je to láska navěky."

 

Další informace o projektu lze najít na internetových stránkách ZDE

foto: ZZS MSK

 

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Koronavirus
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
First Responder systém MSK
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Ochrana osobních údajů - GDPR
Informace k podání oznámení
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infolinka
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz
Ochrana osobních údajů