Tísňová
linka:
155
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

Hledáme zaměstnance

Sanitka odjela - co mám dělat teď?


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 30.01.2023 14:57:05 - verze pro tisk

Důkladně si přečtěte tento článek. Vysvětlí Vám, co se s Vašim blízkým děje v tuto chvíli a také ozřejmí průběh dalších desítek minut.

Pacient je nyní v péči pracovníků zdravotnické záchranné služby - profesionálů, kteří mu chtějí pomoci. Poté, co poskytli neodkladné ošetření na místě události, přepravují Vašeho blízkého do zdravotnického zařízení. Po odjezdu sanitky máte před sebou minimálně hodinu času. Dříve nemá význam telefonovat do nemocnice a zjišťovat aktuální informace. Podívejte se proto, kolik je nyní hodin.

Po přečtení těchto informací Vám zbude ještě nějaký čas, v němž můžete o vzniklé situaci informovat rodinu nebo své známé.

Foto: ZZS MSK

 

Proč ho (ji) nenaložili a hned neodvezli?

K Vašemu blízkému přijela plně kompetentní posádka, připravená k poskytování medicínských výkonů a opatření přímo v terénu. V současné době mohou záchranáři ihned, na místě události, provést zákroky, které se dříve odehrávaly až v nemocnici. Pro pacientovo zdraví je tento postup daleko efektivnější a vhodnější. Můžeme tak zachránit řadu postižených ve vážném stavu, pro které by pouhý transport do nemocnice byl krajně ohrožující.

Sanitní vozidlo zdravotnické záchranné služby je vlastně plně vybavenou mobilní jednotkou intenzivní péče, podléhající přísným hygienickým a bezpečnostním předpisům.

 

Kromě pacienta nelze tímto vozidlem (s výjimkou rodiče malého dítěte či jiného opatrovníka) nikoho jiného přepravovat. To je také důvod, proč jsme Vám nemohli umožnit, abyste doprovodili Vašeho blízkého na palubě sanitky při cestě do nemocnice.

 

Co se děje v sanitce teď?

V tuto chvíli je Váš blízký na cestě do nemocnice, která zajistí další potřebnou odbornou péči. Doba, než s Vašim blízkým dojede naše posádka do nemocnice, proto není ani zdaleka promarněným časem.

Již během přepravy v sanitce lékař nebo záchranář/ka důkladně vyšetřuje a připravuje pacienta na příjem v nemocnici. Podle potřeby podává léky či provádí jiné odborné úkony.

Sanitka záchranné služby nyní směřuje do nejbližšího vhodného zdravotnického zařízení, kde už jsou na příjem Vašeho blízkého připraveni a očekávají ho.

 

Co se bude dít v nemocnici?

Váš blízký bude podle povahy svého stavu a obtíží ve zdravotnickém zařízení dále podrobně vyšetřen. Tato vyšetření probíhají postupně a zahrnují například rentgen, vyšetření mozku, vyšetření krve, sledování srdeční činnosti nebo řadu jiných diagnostických metod.

K těmto vyšetřením a jejich vyhodnocení potřebují lékaři určitý čas. Proto prosíme, i když víme, že je to velmi obtížné, buďte trpěliví a netelefonujte do nemocnice dříve než po uplynutí jedné hodiny.

 

Proč se to stalo zrovna Vám?

Tato a další myšlenky, stejně jako otázky, zda jste něco nezanedbali nebo třeba měli udělat jinak, či dříve, Vás nyní mohou napadat. Je to přirozené. Svému blízkému jste však jistě pomohli nejlépe, jak jste dokázali. Od okamžiku, kdy operátor na lince 155 zvedl telefon, byl aktivován záchranný řetězec profesionální urgentní pomoci.

Nyní je Váš blízký již v péči odborníků...

 

Foto: ZZS MSK

Napište nám

Průběžně vyhodnocujeme kvalitu své práce. Snažíme se stále zlepšovat jak odbornou, tak i lidskou kvalitu služeb, které poskytujeme. Naši záchranáři jsou v úzkém kontaktu s nemocnicemi, sami často zjišťují, jak pokračuje léčba „jejich“ pacienta.

Zpětná vazba je pro nás velmi důležitá a proto uvítáme Váš názor na kvalitu práce výjezdové skupiny, která poskytovala neodkladnou péči Vašemu blízkému.

Napsat nám můžete na adresu:

Výškovická 2995/40, Zábřeh

700 30 Ostrava

nebo elektronicky: zde

 

Nezapomeňte prosím uvést datum a přibližný čas poskytnutí neodkladné péče našimi záchranáři.

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Koronavirus
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
First Responder systém MSK
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Ochrana osobních údajů - GDPR
Informace k podání oznámení
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infolinka
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz
Ochrana osobních údajů