Tísňová
linka:
155
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

Hledáme zaměstnance

Statistika výjezdů a přehled činnosti ZZS MSK za rok 2023


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 01.02.2024 22:20:13 - verze pro tisk

Zásahová činnost ZZS MSK 2023 - přehled

 

 

Přehled zásahové činnosti ZZS MSK za rok 2023

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje zasahovala během roku 2023 celkem u 116 571 pacientů - o 4849 méně, než o rok dříve. Posádky tedy za den vyjížděly průměrně k 320 nemocným či zraněným. Celkový počet výjezdů sanitních vozidel činil 133 674, což je 366 za čtyřiadvacet hodin.

 

Krajské zdravotnické operační středisko (KZOS)

Pracovníci KZOS - operátorky a operátoři, vedli v období uplynulého roku 390 000 hovorů, přes tisíc denně. Na tísňových linkách ZZS přitom proběhlo přibližně 194 tisíc volání.

 

foto: ZZS MSK

Tělesná onemocnění

Somatická onemocnění, která vznikla náhle, nebo se prudce zhoršila, tvoří převážnou většinu zásahů našich posádek. Těchto pacientů ošetřili záchranáři na území Moravskoslezského kraje přes sedmasedmdesát tisíc, což je méně, než v roce 2022. Pro srovnání - v roce 2010 to ale bylo o 20 000 méně. V šesti stech třiceti případech bylo nutno tyto nemocné resuscitovat, neboť u nich došlo k selhání základních životních funkcí, dalším 1418 postiženým již záchranáři nedokázali pomoci. Ve 2641 případech jsme byli voláni k nemocným s cévní mozkovou příhodou. S akutními koronárními obtížemi bylo ošetřeno více, než tisíc pacientů. Mezi mnohé další důvody výjezdů k interním stavům patřily dechové obtíže, bolesti na hrudi, epileptické nebo astmatické záchvaty a jiné.

 

Onemocnění psychiatrická a sebevraždy

Týmy vyjížděly také k nemocným s psychickými obtížemi, kterých ošetřily 5939, tedy o více než sto třicet více, než v předloňském roce. Jednalo se především o pacienty s depresemi, akutními psychotickými stavy, ale také například se závislostmi. V 1671 případech jsme dále zasahovali u lidí, u nichž došlo k sebe poškozování, nebo se pokusili o sebevraždu. Jde o srovnatelné množství s rokem 2022. Ve vážném stavu bylo více než 202 z nich, dvaatřicet těchto pacientů záchranáři oživovali a 76 dalších, k nimž naše týmy přijely, si záměrně přivodilo smrt. Toto číslo ovšem není konečné, neboť u řady dokonaných suicidií již ZZS nezasahuje.

 

foto: ZZS MSK

 

Úrazy

Záchranáři ošetřovali také přes 24 tisíc osob - o 660 více, než v roce 2022, které utrpěly nějaký úraz či nehodu. Převážně šlo o spíše lehká či středně těžká traumata, která neohrožovala život postiženého. Dalších téměř sedm stovek zraněných však bylo ve vážném stavu; dvaasedmdesát (v roce 2022 to bylo 52) pak musely naše posádky resuscitovat. Lékaři záchranné služby již nemohli zachránit 127 postižených, tedy o tři desítky méně, než o rok dříve. Ti na následky svých zranění zemřeli buď ještě před příjezdem posádky, nebo záchranáři prohráli boj o jejich život během zásahu.

 

Resuscitace

Záchranáři v našem kraji resuscitovali v minulém roce 843 pacientů, u nichž došlo k selhání základních životních funkcí. Jejich úspěšnost přitom byla vysoká, protože téměř v polovině (49 %) případů se jim podařilo obnovit činnost srdce a pacienta následně předali do další péče ve zdravotnickém zařízení.

 

foto: ZZS MSK

 

Výjezdy sanitních vozidel

K pacientům v Moravskoslezském kraji vyjíždělo více, než šest desítek posádek ZZS. Zdravotnická záchranná služba disponuje dvěma typy výjezdových skupin: s lékařem a bez lékaře. Lékařské posádky zasahují v systému rychlé lékařské pomoci (RLP) nebo rendez-vous (RV). Tyto týmy uskutečnily v roce 2022 necelých dvaadvacet tisíc výjezdů. V režimu rychlé zdravotnické pomoci (RZP) jich bylo minulý rok realizováno přes 112 000. Právě posádky RZP jsou často velmi vytížené, a to především v městských aglomeracích.

 

Letecká záchranná služba

ZZS MSK disponuje kromě sanitních vozidel také vrtulníkem letecké záchranné služby. Stroj s volacím znakem „Kryštof 05“ má na svém kontě za uplynulý rok celkem 652 misí (o 39 více, než v roce 2022) a posádky přitom strávily v akci 470 letových hodin. Až na pětadvacet letů, kdy LZS prováděla transporty vážně nemocných či zraněných ze zdravotnických zařízení, zpravidla na specializovaná pracoviště fakultních nemocnic, byly všechny ostatní mise do terénu. Přes 120 letů vrtulníku LZS proběhlo v nočních hodinách.

 

Speciální týmy

V rámci ZZS MSK pracují také skupiny, jejichž členové zasahují při událostech mimořádného rázu:

Tým pro specializované činnosti je povoláván k zásahům, jež přesahují běžné podmínky, či standard. V roce 2023 pracoval u jednatřiceti případů – mimořádných událostí, jako byly požáry výškových budov, dálniční nehody, únik chemické látky či důlní otřes. Realizoval také transporty s potřebou vysoce specializované péče, jako byli pacienti s ECMO nebo zajišťoval součinnostní spolupráci při společných zásazích složek IZS.

Intervenční tým poskytuje na místě zásahu ZZS první psychickou pomoc blízkým, či pozůstalým pacienta. Jeho členové jsou povoláváni k obtížným, náhlým a tragickým událostem. Loni zasahovali u více než stovky případů a podporu poskytli 266 zasaženým s akutní stresovou reakcí. Interventi ZZS jsou součástí krajského zdravotnického intervenčního týmu, který propojuje tyto pracovníky napříč zdravotnickými zařízeními v Moravskoslezském kraji a umožňuje efektivní poskytování tohoto druhu pomoci. Vybraní zkušení interventi ZZS MSK rovněž pokračovali v práci na celostátní zdravotnické krizové lince pro veřejnost.

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Koronavirus
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
First Responder systém MSK
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Ochrana osobních údajů - GDPR
Informace k podání oznámení
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infolinka
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz
Ochrana osobních údajů