Tísňová
linka:
155
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

Hledáme zaměstnance

Kdo jsme


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 01.02.2024 21:58:50 - verze pro tisk

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje je příspěvkovou organizací, zřizovanou Moravskoslezským krajem. Vznikla jako Územní středisko záchranné služby Moravskoslezského kraje 1. ledna 2004 sloučením Územního střediska záchranné služby Ostrava a zdravotnických záchranných služeb bývalých okresů Bruntál, Frýdek–Místek, Karviná, Nový Jičín a Opava. Stalo se tak jednou z největších záchranných služeb v České republice. Spádová oblast, v niž zabezpečujeme nepřetržitou péči o pacienty, čítá 5 500 km². Zahrnuje části pohoří Jeseníků a Beskyd, ale i průmyslovou aglomeraci Ostravu. Žije zde více než jeden a čtvrt milionu obyvatel ve třech stech městech a obcích.

Foto: ZZS MSK

 

Hlavním úkolem záchranné služby je poskytování přednemocniční neodkladné péče pacientům, kteří jsou akutně ohroženi na životě či zdraví. Jedná se tedy především o náhle vzniklá a závažná onemocnění, samozřejmě také o úrazy, dopravní nehody a další.

Péči pacientům poskytují naši záchranáři přímo v terénu na místě vzniku události či v průběhu jejich transportu k dalšímu ošetření.

Naše záchranná služba disponuje čtyřiašedesáti posádkami, které jsou nepřetržitě dvacet čtyři hodin denně připraveny v případě potřeby okamžitě zasáhnout kdekoliv na území Moravskoslezského kraje.

 

V rámci této pomoci zajišťují naše skupiny rychlé lékařské pomoci, rychlé zdravotnické pomoci, posádky rendez-vous či letecké záchranné služby neodkladnou, intenzivní léčebnou a resuscitační péči pacientům bezprostředně ohroženým na životě nebo ohroženým trvalými následky postižení. Dále se věnují osobám, jejichž onemocnění či úraz působí náhlou bolest a utrpení, nebo pokud změny chování a jednání těchto osob mohou ohrozit je samotné, či jejich okolí.

K nejčastějším důvodům výjezdu některé z našich posádek patří náhlá onemocnění interního charakteru, která tvoří asi tři čtvrtiny událostí. Jedná se o náhlé stavy, jako jsou cévní mozkové příhody, dechové obtíže, akutní srdeční infarkty, bezvědomí, křečové stavy (epilepsie) Zbytek připadá na dopravní nehody, úrazy a další stavy.

Naše výjezdové skupiny často zajišťují také sekundární transporty, což jsou převozy pacientů ve velmi vážném stavu k poskytnutí specializované péče na vyšších odborných pracovištích a specializovaných klinikách i dopravu transplantátů, dárců a příjemců orgánů k jejich transplantaci.

V roce 2023 uskutečnila Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje téměř 134 000 výjezdů.

Ošetřeno při nich bylo přes 116,5 tisíce pacientů, tedy průměrně 320 denně.

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Koronavirus
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
First Responder systém MSK
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Ochrana osobních údajů - GDPR
Informace k podání oznámení
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infolinka
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz
Ochrana osobních údajů