Tísňová
linka:
155
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

Hledáme zaměstnance

Akutní laryngitida


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 27. 4. 2008 22:43:31 - verze pro tisk

Jedná se o závažné onemocnění horních dýchacích cest u dětí. I když se vyskytuje v každém věku, větší děti a dospělé zpravidla nezatěžuje, protože mají již dostatečně prostorné dýchací cesty. Nebezpečné je tedy u malých dětí. Jde o stav, který může ohrozit život dítěte a proto je zapotřebí znát jeho příznaky a možný průběh.

Foto: internet

 

Laryngitida se často projeví po běžném nachlazení, např. rýmě. V důsledku virové infekce zduří sliznice horních dýchacích cest, následuje tvorba hlenu a stejně zduří i sliznice hrtanu včetně hlasových vazů a hrtanové příklopky. Následkem je zúžení průměru hrtanové části dýchací trubice, která je u kojence široká jen asi 1 cm.

Otokem hlasových vazů se ztíží průchodnost vzduchu, dítě někdy chraptí, ale častěji se objeví suchý drsný, štěkavý či kokrhavý kašel. Často bez dalších varovných příznaků se přidá namáhavé dýchání a pískot při nádechu. Stupňující se neklid dítěte situaci ještě zhoršuje. Dítě je bledé, pokryto studeným potem, vdech i výdech je stále obtížnější.

 

Nejvíce je ohrožena skupina dětí do přibližně čtvrtého roku života, chlapci bývají postiženi asi dvakrát častěji než dívky. K této komplikaci dochází obvykle v noci a rodiče, kteří jednou takový stav zažili u svého dítěte, na to nikdy nezapomenou. Onemocnění má sezónní charakter – nejvíce případů je zaznamenáno od podzimu do jara.

 

 

POZOR!

Dítě nemusí mít teplotu, nebo ji má zvýšenou na 37-38°C.

 

První pomoc

• Dítě vezmeme z postýlky, přehodíme přes ně přikrývku a dáme je na čerstvý studený vzduch (otevřít okno, jít na balkon či terasu) - studený vzduch během namáhavého dýchání pomalu zklidní otok sliznic.

• Dítě udržujeme v sedě či polosedě.

• Nutno je současně uklidňovat dítě, protože bývá úzkostné.

• Dítěti dáme studený zábal na krk.

• Pokud má dítě teplotu podáme mu Paralen nebo Brufen; přinese to i úlevu od bolesti v krku.

• Nemáme-li s touto situací zkušenosti a nejsme vybaveni léky, ihned voláme záchrannou službu (155).

Foto: internet

 

 

Lékařská pomoc

Lékař při příjezdu dítě prohlédne a poslechne; dle závažnosti stavu podá léky – kortikoidy, obvykle čípek Rectodelt do konečníku. Pokud má dítě výrazné obtíže, dostane maskou k inhalaci zvlhčený kyslík s léky, které zmírní otok dých.cest (Adrenalin), popřípadě podá k inhalaci i léky na zklidnění.

Dítě odveze do nemocnice, kde lékař ORL na základě odborného vyšetření a nálezu rozhodne, zda je nutno hospitalizovat pacienta na dětském oddělení.

 

 

 

PAMATUJ!

U některých dětí se toto onemocnění v útlém věku objevuje opakovaně.

 

Příběh z praxe:

Jedné podzimní noci volá maminka záchrannou službu s tím, že se její čtyřletá dcera náhle vzbudila. Nepřirozeně kašle, špatně se jí dýchá, je velmi neklidná a plačtivá. Protože se s podobným onemocněním ještě nikdy nesetkala a nevěděla o co se jedná, snažila se dítě udržet v posteli pod peřinkou v teple.

Při příjezdu posádky rychlé lékařské pomoci bylo již z dálky slyšet, jak dívenka namáhavě a zhruběle dýchá, pláče a typicky štěkavě pokašlává. Okolí úst a nehtíky na ručkách už byly následkem nedostatečného přísunu kyslíku do organismu promodralé a stav se dle maminky rychle zhoršoval. Po otevření oken, vystavení chladnému vzduchu a podání léků se dítě začalo uklidňovat a dýchání zlepšovat. Promodrání rychle ustupovalo a dívenka při předávání lékaři ORL oddělení již byla téměř bez potíží.

Maminka byla lékařkou záchranné služby poučena o charakteru nemoci i o tom, jak v případě opakovaní onemocnění příště rychle a správně zareagovat.

 

Prevence

Nejlepším způsobem prevence laryngitidy je úprava domácího prostředí. Ve většině domácností panuje teplo a nadměrné sucho. Takové podmínky dráždí dýchací cesty a oslabují jejich obranyschopnost. Vhodné je proto používat speciální zvlhčovače vzduchu instalované na topení, nebo pověsit do místnosti vlhký ručník. Nekuřte. Cigaretový kouř dráždí dýchací cesty a snižuje jejich samočistící schopnost.

Foto: ÚSZS MSK

 

 

Pokud má dítě pouze kašel a nemá potíže s dýcháním, není nutno volat rychlou lékařskou pomoc, ale vždy je zapotřebí navštívit dětského lékaře.

 

Rodiče jsou poučeni, co mohou zejména v nočních hodinách očekávat, jaká opatření učinit a lékař zároveň předepíše léky, kterými lze v případě potřeby účinně zasáhnout.

 

 

 

 

 

 

 

 

Autoři:

MUDr. Martina Nováková

PhDr. Lukáš Humpl

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Koronavirus
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
First Responder systém MSK
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Ochrana osobních údajů - GDPR
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infolinka
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz
Ochrana osobních údajů