Tísňová
linka:
155
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

20.3.2013 Komplikovaná záchrana v Beskydech


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 20. 3. 2013 21:48:50 - verze pro tisk

Moravskoslezští záchranáři absolvovali ve středečních (20.3.) odpoledních hodinách náročný zásah v beskydském terénu. Před půl čtvrtou bylo operátorům ZZS nahlášeno, že v terénu, poblíž horského vrcholu Velký Javorník, došlo k úrazu staršího muže. Na místo byla vyslána nejbližší pozemní posádka, do pomoci zraněnému se však postupně musela zapojit také letecká záchranná služba, hasiči i horská služba.

Záchranáři po příjezdu do udané lokality zjistili, že pacient se nalézá více než kilometr od místa, na které dokázali dojet sanitním vozidlem. K jeho úrazu došlo při sestupu z vrcholu, a to v zasněženém a kluzkém terénu. Dvaasedmdesátiletý muž upadl a přivodil si poranění dolní končetiny. Zůstal přitom v místě, z něhož se z důvodu špatného signálu nedokázal dovolat mobilním telefonem. Po několika desítkách minut však byl naštěstí nalezen okolo procházejícími lidmi, kteří zajistili přivolání pomoci.

Foto:ZZS MSK

Terén byl špatně přístupný. Záchranáři sice po zhruba pětadvaceti minutách chůze od sanitního vozidla k postiženému pěšky dorazili a mohli mu poskytnout první odbornou pomoc, transport zraněného z místa se však jevil jako problematický. Posádka proto přivolala kolegy z LZS, aby provedli vyzvednutí a přepravu muže v podvěsu. Vrtulník s potřebným vybavením a připravenou posádkou záchranářů-lezců záhy dorazil, ukázalo se však, že les je příliš hustý na to, aby bylo možné provést slanění a použít tento způsob záchrany (situaci s pohledem z paluby vrtulníku ukazuje přiložená fotografie). Podvěsové zařízení nebylo možné použít ani v nejbližším okolí místa události.

Záchranáři mezitím přivolali na pomoc také hasiče, a to pro případný pozemní transport pacienta. Později zapojili do akce i horskou službu Beskydy, a to s požadavkem na čtyřkolku, s jejíž pomocí by mohli zvládnout kus cesty s pacientem k sanitnímu vozidlu. S pomocí hasičů se bylo provedeno přenesení postiženého na lesní cestu. Záchranářům se nakonec podařilo ještě před příjezdem horské služby zajistit lesníka s terénním automobilem, jímž pak muže transportovali k vrtulníku, který přistál na poli ve vzdálenosti asi dvou kilometrů.

Prochladlého pacienta se zlomeninou v oblasti dolní končetiny, který však byl plně při vědomí, si převzali letečtí záchranáři a zajistili jeho transport na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Koronavirus
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
First Responder systém MSK
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Ochrana osobních údajů - GDPR
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infolinka
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz
Ochrana osobních údajů