Tísňová
linka:
155
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

28.01.2019 ZZS MSK zahajuje spolupráci s vybranými jednotkami požární ochrany při poskytování první pomoci


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 28. 1. 2019 11:07:04 - verze pro tisk

Zdravotnická záchranná služba MSK zahajuje od 1. února 2019 spolupráci s šesti vybranými jednotkami sborů dobrovolných hasičů obcí (JSDHO), které mohou v indikovaných případech urychlit poskytnutí první pomoci pacientům. V případě závažného zdravotního problému mohou být z rozhodnutí dispečera zdravotnického operačního střediska ZZS vyslání na místo i vycvičení, vyškolení a vybavení hasiči JSDHO, kompetentní k poskytování plánované první pomoci.

V roce 2017 bylo mezi Asociací ZZS ČR, Generálním ředitelstvím HZS a Asociací krajů uzavřeno Memorandum o zapojení jednotek požární ochrany do poskytování první pomoci na vyžádání zdravotnické záchranné služby. Na jeho základě byla záchranáři vytipována místa, kde bývá v některých případech dojezd vozidel záchranné služby v MSK časově náročný. Ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem MSK došlo také k výběru jednotek požární ochrany, které jsou schopny spolehlivě daná místa rychlým příjezdem pokrýt. V určených lokalitách byly vybrány jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí (JSDHO), kterým byla nabídnuta možnost zapojit se nad rámec běžných hasičských činností do systému poskytování první pomoci. Podmínkou byla úroveň vybavení, odbornosti, dlouhodobý vysoký standard v operační činnosti a především časy dojezdu do míst s problematickou dostupností.

foto: ZZS MSK

 

Následně proběhla série intenzivních školení, při nichž dobrovolní hasiči pod vedením školitelů ZZS MSK trénovali základní kroky poskytování první pomoci u stavů, ke kterým mohou být vysláni. Členové vybraných JSDHO intenzivně cvičili na figurínách, ale také na interaktivních simulátorech i živých figurantech. Učili se uvolnění dýchacích cest, nepřímou srdeční masáž, práci s AED, zástavu krvácení, zásahy u pacienta v bezvědomí, zásady imobilizace a další dovednosti. ZZS MSK s plnou finanční participací Moravskoslezského kraje zajistila vybavení těchto jednotek profesionálními zdravotnickými prostředky, které poskytnutí první pomoci zefektivní. Vzdělání, které členové JSDH obcí získali, bude navíc periodicky prohlubováno v režii školitelů ZZS MSK.

foto: ZZS MSK

 

Ve vybraných lokalitách začnou v rámci pomoci na vyžádání zasahovat tyto JSDHO: Mosty u Jablunkova, Staré Hamry, Lomnice u Rýmařova, Dvorce, Osoblaha a Budišov nad Budišovkou. Na základě dohodnuté spolupráce budou vyjíždět i do okolních obcí, či přilehlého území, vždy dle aktuální situace a požadavků zdravotnického operačního střediska ZZS MSK. Pomoc na vyžádání bude využívána u stavů nejvyšší naléhavosti – resuscitací, těžkých úrazů, dopravních nehod, či bezvědomí. Záchranná služba očekává od tohoto kroku zkrácení času poskytnutí první pomoci, a to právě v situacích bezprostředně ohrožujících život postiženého.

Posádky ZZS v případě vyslání JSDHO samozřejmě vždy vyjedou na místo události také a na hasiči provedenou první pomoc naváží poskytováním odborné přednemocniční neodkladné péče.

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Koronavirus
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
First Responder systém MSK
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Ochrana osobních údajů - GDPR
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infolinka
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz
Ochrana osobních údajů