Tísňová
linka:
155
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

08.10.2019 Záchranáři ZZS MSK cvičili zásah u železničního neštěstí


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 8. 10. 2019 21:42:21 - verze pro tisk

foto: ZZS MSK

Sedm týmů Zdravotnické záchranné služby MSK se dnes, 8. října, účastnilo taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému, které probíhalo v Jablunkovském průsmyku na Frýdecko-Místecku. Do simulované záchrany osob při hromadném železničním neštěstí se spolu s hasiči a policisty zapojily více než dvě desítky záchranářů. Dalších bezmála čtyřicet pracovníků ZZS MSK bylo zaangažováno v rolích zraněných účastníků události.

Námětem cvičení bylo železniční neštěstí v tunelu, při němž bylo postiženo dvaapadesát osob cestujících ve vlakové soupravě. Záchranáři ZZS trénovali činnosti obvyklé pro jejich zásah v situaci hromadného neštěstí. Celkem zajišťovali tříděni, ošetření a transport pro 15 těžce a 14 lehce poraněných pacientů, jedna osoba byla při nehodě usmrcena.

foto: ZZS MSK Mezi úkoly záchranné služby na místě takovéto události patří vždy v prvé řadě třídění zraněných a jejich ošetření, což je v případě hromadného neštěstí značně obtížná záležitost. Rychle detekovat, kdo ze zraněných vyžaduje okamžitou péči, a u kterých pacientů může být naopak pomoc odložena, je velmi důležité. Po provedení potřebného ošetření je následně nezbytné rozhodnout o prioritách vzhledem k transportu zraněných a ve spolupráci se zdravotnickým operačním střediskem pak o směrování pacientů do nemocnic. Ani v tomto kroku nesmí být postup živelný, či náhodný, protože špatné rozhodnutí může znamenat další ztráty na lidských životech.

foto: ZZS MSK

V neposlední řadě jde také o nácvik společného postupu a spolupráce jednotlivých složek záchranného systému. Každá z nich sice plní své úkoly, ale musí při tom velmi dobře spolupracovat. Je tedy zřejmé, že nácvik postupu u hromadného neštěstí je velmi důležitým bodem v dalším vzdělávání záchranářů.

Kromě činností samotných posádek ZZS bylo součástí nácviku také poskytování psychické první pomoci blízkým pacientů, a to v místě události a následně i v třinecké nemocnici.

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Koronavirus
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
First Responder systém MSK
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Ochrana osobních údajů - GDPR
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infolinka
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz
Ochrana osobních údajů