Tísňová
linka:
155
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

Hledáme zaměstnance

First responder systém v MSK má za sebou první půl rok provozu


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 11.10.2023 16:08:44 - verze pro tisk

Již více než půl roku pomáhají v Moravskoslezském kraji života vyškolení dobrovolníci, tzv. first respondeři. V Moravskoslezském kraji je aktuálně činných 480 vyškolených first responderů. Dosud dorazili na pomoc ve stovce případů, přičemž u šedesáti postižených byli dříve, dříve, než sanitka. Jednalo se o tři desítky pacientů, které bylo nutno resuscitovat, více než dvacet jiných s poruchou vědomí a také o vážní úrazové stavy.

foto: ZZS MSK

 

„Nejcennějším faktorem při záchraně člověka, u něhož dojde k náhlému postižení zdraví, bezprostředně ohrožujícímu život, je čas. A právě ten lze ve prospěch pacienta získat poskytnutím základní první pomoci ještě před příjezdem profesionální posádky záchranné služby. Proto školení zachránci, first respondeři, zvyšují naději na úspěšnou záchranu,“ sdělil ředitel ZZS MSK Roman Gřegoř.

 

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer řekl: „Zapojení first responderů do praxe je skvělá myšlenka, kterou Moravskoslezský kraj od počátku podporuje, a to nejen finančně. Lidské zdraví je křehké a často může jít o vteřiny. Ochota vyškolených zachránců být k dispozici, se nedá dostatečně docenit. Proto upřímně děkuji každému dobrovolníkovi za ochotu a nezištnost, se kterou přispívá k záchraně toho nejcennějšího, lidského zdraví a života. Poděkování patří také školitelům a všem ostatním pracovníkům záchranné služby, kteří se na chodu tohoto systému podílejí. Udělali v tomto směru obrovský kus práce.“

Vyhodnocená data činnosti first responderů v MSK, která mají záchranáři za prvních šest měsíců k dispozici, potvrzují, že je systém účelný a správně nastavený, přičemž průběžně probíhá jeho další optimalizace.

foto: ZZS MSK

 

Petr Jaššo, vedoucí vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS MSK, který se podílí na zavedení systému, uvedl: „Naši first respondeři se podíleli na včasné první pomoci například u sedmi měsíčního dítěte se zástavou oběhu, které se následně naší posádce podařilo úspěšně zachránit, u pacienta s tepenným krvácením, u muže po pádu z výšky, nebo postiženého s poruchou vědomí po těžké dopravní nehodě. V těchto i mnoha dalších případech prokázali first respondeři svou dovednost i význam poskytnuté pomoci.“

 

V říjnu proběhlo vyhlášení soutěže, vyhlášené Moravskoslezským krajem a televizí Polar, jejímž cílem bylo nalézt český ekvivalent pojmu „first responder“. Do zasílání návrhu se zapojilo na sto třicet respondentů a odborná komise záchranářů následně vybrala nejvýstižnější pojmenování, které zní „První zachránce“. Tento název bude nadále používán spolu s anglickým termínem pro označení dobrovolníků, poskytujících v rámci systému první pomoc. Vítěz ankety, pan Ondřej Soukup, byl odměněn poukazem na kurz první pomoci a upomínkovými předměty Moravskoslezského kraje.

foto: ZZS MSK

 

Evidence zájemců, kteří se chtějí v Moravskoslezském kraji stát vyškolenými Prvními zachránci, čítá aktuálně 300 osob. Tyto v následujících měsících projdou pětihodinovým školením a budou se moci zapojit do systému.

Hlásit se nadále mohou členové integrovaného záchranného systému, tedy hasiči, policisté a záchranáři, zařazení členové Jednotek sborů dobrovolných hasičů a nyní již také profesní zdravotníci.

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Koronavirus
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
First Responder systém MSK
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Ochrana osobních údajů - GDPR
Informace k podání oznámení
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infolinka
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz
Ochrana osobních údajů