Tísňová
linka:
155
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

10.12.2019 Zásah ZZS u tragické střelby v ostravské Fakultní nemocnici


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 10. 12. 2019 18:57:46 - verze pro tisk

Zdravotnická záchranná služba zasahovala dnes, v úterý 10. prosince, u mimořádné události, která se odehrála v ostravské Fakultní nemocnici. Po čtvrt na osm ráno přijali operátoři tísňové linky informaci o střelbě v budově polikliniky FNO. Na místo spolu s policisty vyrazily tři týmy záchranářů.

V doprovodu a za krytí ze strany zásahové jednotky byly tři dvoučlenné zdravotnické týmy v ambulantních prostorách, kde se střelba odehrála, nuceny konstatovat úmrtí čtyř osob, které se tam nacházely. Další dva pacienti podlehli svým kritickým poraněním i přes veškerou poskytnutou péči zdravotnických týmů.

Zdravotnická záchranná služba se podílela na přímém ošetřování zraněných a prostřednictvím svého zástupce v krizovém štábu také dalších nutných opatřeních, koordinaci a řešení uzavření polikliniky, stejně jako na odklonu pacientů, mířících k ošetření do FNO.

Do zásahu byl zapojen rovněž vrtulník LZS. Jeho posádka se podílela s policisty na pátrání po pachateli na útěku. Vrtulník následně zasahoval spolu s pozemní posádkou ZZS u samotného pachatele. Muž se střelným poraněním byl několik desítek minut resuscitován, lékař ZZS u něj však nakonec musel konstatovat smrt.

Hlavní část zdravotnického zásahu byla ukončena v půl třetí odpoledne. Současně však dále probíhá aktivní zapojení zdravotnických interventů ZZS. Od ranních hodin pracoval osmi členný tým těchto pracovníků s fyzicky nezraněnými svědky události, u nichž v souvislosti s událostí došlo k rozvoji akutní stresové reakce. První psychickou pomoc bylo nutno poskytnout desítkám návštěvníkům a pacientům, stejně jako velké skupině nemocničních zdravotníků. Zdravotničtí interventi přitom spolupracovali s intervenčními týmy PČR a HZS, stejně jako s interventy FN Ostrava. Jejich práce stále pokračuje. Interventi ZZS se aktuálně podílejí na zajištění krizové linky, kterou zřídila fakultní nemocnice. Rovněž zasahují v rodinách, jejichž členové byli v dopoledních hodinách tragické události v nemocnici přítomni a rozvinuly se u nich příznaky akutní stresové reakce.

 

Poděkování patří všem těm, kteří prostřednictvím zřízení krizové linky 0800 888 400 nabídli svou pomoc, především dárcům krve.

 

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Koronavirus
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
First Responder systém MSK
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Ochrana osobních údajů - GDPR
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infolinka
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz
Ochrana osobních údajů