Tísňová
linka:
155
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

KORONAVIRUS - aktuální informace


MUDr. Roman Gřegoř, MBA, ředitel ZZS MSK, 22. 5. 2020 20:18:44 - verze pro tisk

Informační linka 1212, nadále funguje v nepřetržitém provozu. Linku 155 (112) volejte jen v případě vážných zdravotních problémů nebo v ohrožení života! To platí bez ohledu na pandemii koronaviru.

 

Aktualizované základní informace v souvislosti s výskytem onemocnění:

 

1. V České republice je momentálně (22. 5. 2020 20:00 h) laboratorně potvrzeno 2439 případů výskytu CoV. 1316 z těchto pozitivně testovaných pacientů je z Moravskoslezského kraje. Příznivý trend v počtu nově diagnostikovaných v posledních dnech bohužel zvrátilo ohnisko nákazy na Dole Darkov na Karvinsku.

2. V současné době je naprostá většina pozitivně testovaných osob v domácí karanténě. Hospitalizovných pacientů v souvislosti s nákazou virem COVID-19 je v celé republice jen 150. Na straně druhé se stále zvyšuje počet uzdravených, v rámci ČR je jich 6019, v MSK kraji 844. (Pozn.: jako uzdravenou lze označit osobu, která byla pozitivní a následně má dvakrát za sebou v odstupu 3-5 dnů negativní nález testu, provedeného výtěrem z nosohltanu).).

3. V kraji v těchto dnech pracují 3 výjezdové odběrové týmy - dva armádní a jeden tým nestátní dopravní zdravotní služby. Protože je na sobotu a neděli naplánován hromadný test pracovníků Dolu Darkov (cca 1600 odběrů) bude počet armádních týmů posílen na celkový počet 4. Mobilní odběrové týmy pracují výhradně na základě rozhodnutí epidemiologa, kdy vyjíždějí provést odběry za pacienty, u nichž je vysloveno podezření na možnou infekci koronavirem, a kteří se z nejrůznějších důvodů nemohou na výzvu sami dostavit do některého z oběrových center. Armáda vykonává tuto činnost v rámci pomoci civilnímu sektoru a projektu tzv. "Chytré karantény". Nebuďte proto překvapeni, když budete potkávat vojenská vozidla s armádním personálem.

Odběrová centra (je jich celkem 12) jsou zřízena u vybraných nemocnic. Jejich seznam a ordinační dobu lze najít zde Odběr je a bude možno provést pouze na základě doporučení praktického lékaře nebo hygienika. Je již možno nechat se testovat i jako samoplátce.

Ti, kterým nyní končí karanténa a neměli pozitivní nález, bude tato ukončena stejným (praktickým) lékařem, který ji nařídil, ovšem jen za předpokladu negativního výsledku rychlotestu, který indikuje a provede opět tento lékař.

 

Stále doporučujeme sledovat média (ČT24, rozhlas, především Radiožurnál) a webové stránky oficiálních a ověřených institucí. Informace lze nalézt třeba zde: Stránky MS kraje, dále na adrese: Stránky MZ ČR, Státní zdravotní ústav Ostrava, Krajská hygienická stanice se sídlem v Ostravě.,

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Koronavirus
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
First Responder systém MSK
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Ochrana osobních údajů - GDPR
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infolinka
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz
Ochrana osobních údajů