Tísňová
linka:
155
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

Hledáme zaměstnance

18.01.2023 Přehled zásahové činnosti ZZS MSK za rok 2022


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 18.01.2023 14:29:44 - verze pro tisk

Týmy Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje zasahovaly v roce 2022 celkem u 121 420 pacientů - o třináct set více, než o rok dříve. Sanitní speciály za den vyjížděly průměrně k 333 nemocným či zraněným. Celkový počet výjezdů sanitních vozidel činil 139 634, což je 383 za čtyřiadvacet hodin.

 

Krajské zdravotnické operační středisko (KZOS)

Operátorky a operátoři KZOS vedli v období uplynulého roku 352 000 hovorů, tedy téměř tisíc denně. Na tísňových linkách ZZS přitom proběhlo přibližně 200 tisíc volání

foto: ZZS MSK

 

Tělesná onemocnění

Náhle vzniklá nebo zhoršená tělesná onemocnění tvoří převážnou většinu zásahů našich posádek. Těchto pacientů ošetřili záchranáři na území Moravskoslezského kraje dvaaosmdesát a půl tisíce (pro srovnání: 57 000 v roce 2010).

V téměř šesti stech případech bylo nutno tyto nemocné resuscitovat, neboť u nich došlo k selhání základních životních funkcí, dalším 1524 postiženým již záchranáři nedokázali pomoci.

 

 

Ve dvou tisících devíti stech případech jsme byli voláni k nemocným s cévní mozkovou příhodou. S akutními koronárními obtížemi bylo ošetřeno 1105 pacientů. Jde vesměs o data srovnatelná s rokem 2021. Mezi mnohé další důvody výjezdů k interním stavům patřily dechové obtíže, bolesti na hrudi, epileptické nebo astmatické záchvaty a jiné.

 

Úrazy

Záchranáři ošetřovali také 23 514 osob - zhruba o 2300 více, než v uplynulých letech, které utrpěly nějaký úraz či nehodu. Převážně šlo o spíše lehká či středně těžká traumata, která neohrožovala život postiženého. Dalších 529 (dvojnásobek oproti roku 2021) zraněných však bylo ve vážném stavu; dvaapadesát pak musely naše posádky resuscitovat. Lékaři záchranné služby již nemohli zachránit 156 postižených, o pět desítek více, než o rok dříve. Ti na následky svých zranění zemřeli buď ještě před příjezdem posádky, nebo záchranáři prohráli boj o jejich život během zásahu. Množství smrtelných úrazů, kterých v předchozích pandemických letech výrazněji ubylo, se opět vrátilo na svou dřívější úroveň.

 

Resuscitace

Záchranáři v našem kraji resuscitovali v minulém roce 844 pacientů, u nichž došlo k selhání základních životních funkcí. Jejich úspěšnost přitom byla vysoká, protože ve 44 % případů se jim podařilo obnovit činnost srdce a pacienta následně předali do další péče ve zdravotnickém zařízení.

foto: ZZS MSK

 

Onemocnění psychiatrická a sebevraždy

Záchranáři vyjížděli také k nemocným s psychickými obtížemi, kterých ošetřili 5805, tedy o více než pět stovek více, než v předloňském roce. Jednalo se především o pacienty s depresemi, akutními psychotickými stavy, ale také například se závislostmi.

V 1663 případech jsme dále zasahovali u lidí, u nichž došlo k sebe poškozování, nebo se pokusili o sebevraždu. Ve vážném stavu bylo více než 170 z nich, třiadvacet těchto pacientů záchranáři oživovali a devadesát dalších, k nimž naše týmy přijely, si záměrně přivodilo smrt.

Toto číslo ovšem není konečné, neboť u řady dokonaných suicidií již ZZS nezasahuje.

 

 

Výjezdy sanitních vozidel

K pacientům v Moravskoslezském kraji vyjíždělo více, než šest desítek posádek ZZS. Zdravotnická záchranná služba disponuje dvěma typy výjezdových skupin: s lékařem a bez lékaře. Lékařské posádky zasahují v systému rychlé lékařské pomoci (RLP) nebo rendez-vous (RV). Tyto týmy uskutečnily v roce 2022 necelých třiadvacet tisíc výjezdů. V režimu rychlé zdravotnické pomoci (RZP) jich bylo minulý rok realizováno přes 116 748, což znamená ve srovnání s rokem 2021 nárůst o přibližně sedmnáct set výjezdů sanitních vozidel. Právě posádky RZP jsou často velmi vytížené a množství jejich výjezdů meziročně trvale stoupá.

IMG_6737.jpg

 

Letecká záchranná služba

ZZS MSK disponuje kromě sanitních vozidel také vrtulníkem letecké záchranné služby. Stroj s volacím znakem „Kryštof 05“ má na svém kontě za uplynulý rok celkem 616 misí (o 36 více, než v roce 2021) a posádky přitom strávily v akci 756 hodin.

Až na dvě desítky letů, kdy LZS prováděla transporty vážně nemocných či zraněných ze zdravotnických zařízení, zpravidla na specializovaná pracoviště fakultních nemocnic, byly všechny ostatní mise do terénu.

Čtyřiaosmdesát letů vrtulníku LZS proběhlo v nočních hodinách.

 

 

Speciální týmy

V rámci ZZS MSK pracují také skupiny, jejichž členové zasahují při událostech mimořádného rázu:

foto: ZZS MSK

Tým pro specializované činnosti je povoláván k zásahům, jež přesahují běžné podmínky, či standard. V roce 2022 pracoval u sto čtyř případů – mimořádných událostí, jako byly požáry výškových budov, průmyslové zóny, nález munice, u infekčních pacientů, Posádka realizovala také transporty s potřebou vysoce specializované péče, jako byli pacienti s ECMO. V dalších případech zajišťovala rovněž rychlé posílení výjezdových prostředků při nárazovém přetížení standardních posádek ZZS.

 

Intervenční tým poskytuje na místě zásahu ZZS první psychickou pomoc blízkým, či pozůstalým pacienta. Jeho členové jsou povoláváni na místa obtížných, náhlých a tragických událostí. Loni zasahovali téměř ve stovce případů a podporu poskytli 238 zasaženým s akutní stresovou reakcí. Vybraní zkušení interventi ZZS MSK rovněž pokračovali v práci na celostátní zdravotnické krizové lince pro veřejnost. V listopadu 2022 se interventi ZZS stali součástí krajského zdravotnického intervenčního týmu, který propojuje tyto pracovníky napříč zdravotnickými zařízeními v Moravskoslezském kraji.

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Koronavirus
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
First Responder systém MSK
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Ochrana osobních údajů - GDPR
Informace k podání oznámení
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infolinka
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz
Ochrana osobních údajů