Tísňová
linka:
155
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

Hledáme zaměstnance

29.05.2023 ZZS MSK je hlavním partnerem týdne prevence dětských úrazů v Ostravě


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 29.05.2023 15:58:06 - verze pro tisk

foto: ZZS MSK

 

 

Zdravotnická záchranná služba MSK se stejně jako loni, v těchto dnech aktivně účastní týdne prevence dětských úrazů, akce s názvem Stane se to ve vteřině a záchranáři se stali jejím hlavním partnerem.

 

Pětidenního programu se v ostravském Avion Shopping Parku zúčastní celkem tři desítky školních tříd a probíhá denně do 13 hodin i pro širokou veřejnost. Ve čtvrtek 1. června navíc proběhne i speciální odpolední program v rámci Dne dětí, kdy bude odpolední část věnována rodičům s dětmi.

 

 

 

f

 

V rámci tiskového setkání, které proběhlo v pondělí 28. 5., uvedl náměstek ředitele ZZS MSK, David Holeš:

„Naše posádky za rok vyjíždějí v MSK bezmála ke dvěma tisícovkám dětí s úrazy. V desítkách případů jsme voláni ke zraněním těžkým nebo i život ohrožujícím… Jedná se přitom o zranění velice různorodá – často nehody při pohybových aktivitách dětí – jízdě na kole, bruslích, koloběžkách, skateboardech, sportovních hrách, trampolínách… pády z výšky, z prolézaček nebo kolotočů. Statistiky ukazují, že v desítkách procent jde o poranění, vzniklá z důvodu neopatrnosti, nedodržení základních pravidel bezpečnosti, nepoužití ochranných prostředků a nezkušenosti.“

foto: ZZS MSK

 

 

Preventivní práci s dětmi proto záchranáři přikládají velký význam. Děti jsou zároveň velmi učenlivou skupinou, u které má edukace bezesporu smysl. „Zapojení Zdravotnické záchranné služby do tohoto programu je víc než logické. Naši záchranáři malým návštěvníkům zábavnou a praktickou formou ukazují, jak se mají zachovat a co mají dělat, když v jejich blízkosti dojde k nějakému incidentu nebo zranění. Učí se správný postup při volání na tísňovou linku a spolupráci s operátorem, což je alfa i omega včasného a úspěšného zásahu záchranářů. Děti se taky seznámí se zásadami poskytování základní první pomoci u zraněného v bezvědomí, taky se dozví správný postup při krvácení, které může ve vážnějších případech ohrožovat život,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer.

 

foto: ZZS MSK

 

Zkušenosti ukazují, že i menší děti si dokáží, jsou-li správně edukovány, v obtížné situaci velmi dobře poradit. Také proto jsou stanoviště ZZS v rámci této akce koncipována vždy na řádově desítky minut, aby mohly děti nejen zpracovat nové informace, ale zároveň si vyzkoušet život zachraňující úkony prakticky a osvojit si novou dovednost.

 

Zdravotnická záchranná služba přispívá svým úsilím k předcházení dětských úrazů. Stejně tak se aktivně nejen svou zásahovou činností, ale také účastí na akcích preventivního charakteru, podílí na zmírnění následků těch úrazů, ke kterým již došlo.

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Koronavirus
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
First Responder systém MSK
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Ochrana osobních údajů - GDPR
Informace k podání oznámení
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infolinka
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz
Ochrana osobních údajů