26.09.2024 Katastrofální povodně prověřily připravenost ZZS Moravskoslezského kraje
PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 26.09.2024 8:17:16 - verze pro tisk
Na základě zkušeností z předchozích mimořádných situací, včetně povodní v roce 1997, se ZZS MSK dlouhodobě připravovala na práci v krizových podmínkách, a to pečlivým rozvojem opatření v rámci vlastní krizové připravenosti.
Pořízeno proto bylo například speciální velkokapacitní zásahové vozidlo Volvo, štábní či dodávkový automobil, určené pro použití právě při mimořádných událostech. Záchranáři již měli k dispozici a naskladněno speciální vybavení, jako elektrocentrály, osvětlovací techniku, záchranné vesty, obleky i obuv do vody, a další materiál. Všechny tyto prostředky byly nyní během povodní využity. Kupříkladu mobilní elektrocentrály pomohly k zajištění provozu odříznutých výjezdových stanovišť a napájení převaděčů radiokomunikační sítě v době výpadků mobilního signálu v zatopených územích.
Díky zmíněné dlouhodobé přípravě ZZS po celou dobu povodňové situace, s výjimkou využití hasičských člunů, fungovala zcela samostatně a poskytování péče pacientům nebylo na území kraje nijak omezeno.
Během prvního dne povodní pomáhali záchranáři organizovat evakuaci zatopené nemocnice v Bohumíně, Potřeba bylo koordinovat převozy pacientů do jiných zdravotnických zařízení, která nabídla svou pomoc. Vzhledem ke zvyšující se zatíženosti operačního střediska a výjezdových skupin, pak bylo v neděli 14.9.2024 v 19 hodin, nutno aktivovat Traumatologický plán ZZS MSK. Během kritického víkendu byl navýšen počet výjezdových skupin o sedm zdravotnických a tři lékařské posádky. Vzhledem k aktuální průjezdnosti silnic a ohrožení dostupnosti zaplavených oblastí bylo nezbytné redislokovat některé zásahové týmy do náhradních prostor, aby byla trvale zajištěna dostupnost přednemocniční neodkladné péče.
Letečtí záchranáři se účastnili zásahů u akutně a kriticky nemocných pacientů, ke kterým se sanitní vozy nemohly dostat pozemní cestou. Ze zatopených domů evakuovali celkem čtyři ohrožené pacienty s využitím palubního jeřábu. Zajišťovali také transporty kriticky nemocných z oddělení ARO zatopené Krnovské nemocnice, včetně měsíčního dítěte s vážným onemocněním. Jen během neděle, kdy byla situace nejkritičtější, zasahoval vrtulník LZS u osmi misí v povodňové oblasti. Nárůst vzletů v době povodní, oproti běžnému průměru, činil sto procent.
Extrémně zatížena byla rovněž linka 155. Proto krajské zdravotnické operační středisko pracovalo v době povodní za maximálního počtu operátorů na směně. Jeho pracovníci řešili přes dva tisíce hovorů za den. Také koordinovali poskytování zdravotní péče v zaplavených územích a směrování akutních pacientů, protože zaplavené nemocnice je nemohly přijímat z důvodu výpadků elektrické energie a pitné vody.
Do práce se během povodní plně zapojil také Tým pro specializované činnosti. Stejně tak byl využit tým interventů ZZS MSK, kteří ve stovce případů poskytovali zasaženým první psychickou pomoc. Psychosociální tým navíc dále pracuje při poskytování psychické pomoci, nyní zasahujícím členům Českého červeného kříže.
-----
Videa ze zásahů záchranářů během povodní
ZDE
ZDE
ZDE