Tísňová
linka:
155
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

12.9.2010 Zdravotnická záchranná služba převezla pacienta na mimotělním oběhu


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 12. 9. 2010 21:16:57 - verze pro tisk

V pátek 10.09.2010 řešila zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje technicky velmi náročný a zcela ojedinělý transport těžce nemocného pacienta. Jednalo se o transport 46 letého muže, který byl přijat do Fakultní nemocnice v Ostravě s diagnózou srdečního infarktu. Pacientovo srdce začalo selhávat a postupně musel být napojen na přístrojovou podporu dechových funkcí a následně i srdeční činnosti (takzvanou kontrapulsaci a mimotělní oběh srdce). Jedinou možností pro záchranu pacienta je transplantace srdce. Do doby nalezení vhodného dárce srdce, však pacienta není možné odpojit od životně důležitých přístrojů nahrazujících činnost pacientova srdce a plic.

Foto: ÚSZS MSK

 

Po domluvě mezi specialisty Kardiochirurgického centra Fakultní nemocnice v Ostravě a Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně, bylo rozhodnuto o nutnosti převozu pacienta na specializované pracoviště do Brna. Transport byl však komplikován skutečností že přístroje nahrazující činnost pacientova srdce nejsou koncipovány pro převozy mezi lůžkovými zařízeními. Přístroje vyžadují napájení 220 Voltů a jejich umístění a bezpečné upevnění pro transport bylo velmi obtížné. Selhání nebo odpojení přístrojů během transportu by znamenalo pro pacienta okamžitou smrt. Vzhledem k velikosti zařízení, nebylo možno využít vrtulník letecké záchranné služby pro nedostatek prostoru na palubě.

 

Jen díky vysoké profesionalitě a spolupráci odborníku z Kardiochirurgického centra v Ostravě, Brně a pracovníků záchranné služby, bylo možné technicky velmi náročný transport realizovat. Pacient se tedy dostal na specialisované pracoviště, kde bude dočasně napojen na takzvané umělé srdce do doby nalezení vhodného dárce. Po celou dobu transportu byly pacientovi životní funkce udržovány přístroji, které jsou určeny pro provoz ve specialisovaných lůžkových zařízeních. Překlad pacienta proběhl bez komplikací což významně zvýšilo nemocnému muži šanci na přežití.

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Koronavirus
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
First Responder systém MSK
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Ochrana osobních údajů - GDPR
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infolinka
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz
Ochrana osobních údajů