Tísňová
linka:
155
ZDRAVOTNICKÁ
ZÁCHRANNÁ SLUŽBA

Hledáme zaměstnance

25.7.2013 Záchranáři opakovaně zasahovali v Beskydech


PhDr. Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK, 25. 7. 2013 10:58:33 - verze pro tisk

Posádky zdravotnické záchranné služby v posledních dnech opakovaně zasahovali v oblasti Beskyd. Do horském terénu byli během uplynulých dvou dnů (23. a 24.7.) voláni hned třikrát. Práci jim v těchto případech komplikuje především obtížná dostupnost míst, kde se pacienti nacházejí. Pro zásahy proto bývá používán vrtulník letecké záchranné služby a neocenitelná je rovněž spolupráce s Horskou službou Beskydy. Zdravotničtí záchranáři využívají nejen výbornou znalost terénu kolegů z horské služby, ale mnohdy i jejich technické vybavení, například terénní čtyřkolky.

Foto: ZZS MSK

 

V úterý 23.7. odpoledne obdrželo operační středisko ZZS informaci o pacientce v bezvědomí, která se nacházela na turistické stezce v lesním terénu mezi Morávkou a Dolní Lomnou. Ve spolupráci s horskou službou záchranáři určili přesné místo události, ke kterému vyslali nejbližší pozemní posádku ZZS a vrtulník. Letečtí záchranáři do oblasti dorazili jako první a pilot přistál v obtížném terénu poblíž horské chaty. Posádka pak posledních zhruba dvě stě metrů musela i s vybavením k postižené pěšky. Mladou ženu s obtížemi interního charakteru záchranáři ošetřili a vrtulníkem transportovali do ostravské fakultní nemocnice.

Ve středu 24.7. zasahovali v Beskydech záchranáři hned dvakrát. Nejprve odpoledne ošetřovali jednačtyřicetiletého cyklistu, který se vážně zranil při pádu z jízdního kola během sjezdu z Lysé hory. Na místě zasahoval vrtulník LZS a horští záchranáři. Stroj na silnici poblíž místa nehody vysadil lékaře se záchranářem poté, co horští záchranáři zajistili bezpečné místo zastavením turistů i cyklistů, pohybujících se po cestě. Pilot následně s vrtulníkem přistál na Lysé hoře. Po poskytnutí nezbytné péče na místě události přepravila posádka ZZS pacienta letecky na urgentní příjem FN Ostrava.

Před dvacátou hodinou pak přišla tísňová výzva v souvislosti s úrazem muže, který startoval se svahovým padákem na Javorovém vrchu a přivodil si poranění dolní končetiny. Také v tomto případě šlo o špatně přístupné místo, tentokrát na sjezdovce. U pacienta zasahovala pozemní posádka ZZS, vrtulník i členové Horské služby Beskydy. Ti poskytli pro transport zraněného, kterého záchranáři předtím na svahu ošetřili, terénní čtyřkolku s přívěsem. S jejich pomocí tak mohl být muž přiblížen k vrtulníku a následně přepraven dále do zdravotnického zařízení.

 

Spolupráce Zdravotnické záchranné služby MSK a horských záchranářů v oblasti Beskyd i Jeseníků je velmi těsná. Její potřeba se ukazuje nejen v zimních měsících během lyžařské sezóny, ale i nyní v prázdninovém období.

 

Aktuálně
Aktuality
Fotogalerie
Technika
LZS Ostrava
Cvičení a soutěže
Ze života záchranářů
Nehody na cestách
Železniční nehody
Na horách
Jiné
Kontakt
ředitelství
Bruntál
Frýdek - Místek
Karviná
Nový Jičín
Opava
Informace
Kdo jsme
Povinné informace
Jak volat 155
Jak pomoci
Sanitka odjela
Koronavirus
Automatické defibrilátory
Ceník plac. služeb
Veřejné zakázky
Vzdělávání
Odborné akce
Psychosociální intervenční služba
Projekty financované z fondů EU
Volné pracovní pozice
First Responder systém MSK
Poskytnuté informace dle zákona 106/1999 Sb.
Ochrana osobních údajů - GDPR
Napište nám
Stížnosti a pochvaly
Zajímá Vás
Připomínky k WWW
O nás
Organizační struktura
Stanoviště
Krajské operační středisko
Infolinka
Pozemní posádky
Letecká ZS
Pohotovost - LSPP
Statistiky
Odkazy
Partnerské organizace
Další záchranné služby
Odborné stránky
Zdravotnická záchranná služba
Moravskoslezského kraje
Výškovická 2995/40
70030 Zábřeh, Ostrava

Telefon: 950 730 401
Email: zzsmsk@zzsmsk.cz
Ochrana osobních údajů